Anatomia psa – jak zbudowane są czworonogi?

Anatomia psa - jak zbudowane są czworonogi

Pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy na temat tego wiernego towarzysza wiemy wystarczająco dużo? Jaka jest jego budowa anatomiczna? Czym różni się od kociej anatomii, a czym od ludzkiej? W tekście prezentujemy też najważniejsze informacje na temat funkcjonowania organizmu czworonogów. 

Węch u psów

Zacznijmy od węchu. Ten zmysł jest u zwierząt bardzo rozwinięty, a u niektórych ras w sposób szczególny, np. beagle czy psy gończe dzięki bardzo czułemu węchowi są uznawane za psy tropiące. Dobry węch zawdzięczają specjalnemu mechanizmowi wyczuwania zapachów. Ciekawostką jest, że pies przeznaczony do tropienia musi zostać zapisany do danej instytucji, np. Polskiego Związku Kynologicznego. 

Co czuje Twój pies?

Dla niektórych zaskakujące może być to, że pies ma nawet 200 mln komórek węchowych. Dla porównania – człowiek ma ich (tylko) 5 mln. Okazuje się również, że nasi czworonożni przyjaciele mają niezwykłą pamięć zapachową. Podobnie jak my, ludzie, potrafią skojarzyć dany zapach ze wspomnieniem, miejscem czy emocjami. Psy wypracowały również niezwykle skuteczny system pozwalający na wykorzystywanie zmysłu węchu w pożyteczny sposób. Kiedy zwierzę chce wyczuć konkretny zapach, zamyka swój pyszczek, dzięki czemu każda woń wpada bezpośrednio do nozdrzy. Nim weźmie wdech, by poczuć zapach, wykonuje wydech nosem, co pozwala mu zachować zapach, który unosi się nad ziemią. Właśnie dzięki temu fascynującemu mechanizmowi pies jest wybitnym tropicielem i pomaga człowiekowi w zadaniach wymagających szczególnych umiejętności rozpoznawania woni. 

Również koty mają węchową przewagę nad człowiekiem – ludzie wypadają w tym zestawieniu zdecydowanie najsłabiej. Dlaczego? Koty, podobnie jak psy, posiadają tzw. organ Jacobsona, który sprawia, że czworonogi mają możliwość wciągnięcia feromonów do swoich nozdrzy. Pomaga to m.in. w rozpoznawaniu osobników, analizowaniu tego, czy są w danym momencie bezpieczne, oraz wyczuwaniu smaków. Co ciekawe, koty nie czują smaku słodkiego! W ich jamach ustnych receptory odpowiadające za ten smak są nieaktywne. W przypadku kotów nad smakiem słodkim góruje zdecydowanie gorzki – odpowiada za niego aż dwanaście receptorów. 

Układ pokarmowy czworonoga 

Ze względu na różnice w budowie układu pokarmowego, psy, koty i ludzie powinni otrzymywać zupełnie inne pokarmy, dostosowane do potrzeb danego gatunku. Różnice możemy zauważyć już w liczbie zębów oraz funkcji, jakie pełnią. Pies posiada 42 zęby, podczas gdy człowiek tylko 32. Wpływa to między innymi na czas przeżuwania pokarmu, człowiek potrzebuje więcej czasu na przetworzenie pobieranego pokarmu niż pies, natomiast kot połyka pożywienie bez żucia. 

Po połknięciu przeżuty lub pogryziony pokarm trafia do żołądka. Również ten narząd znacząco różni się u poszczególnych gatunków, na przykład swoją pojemnością czy wartością pH. Psy mają zdecydowanie największą pojemność, która zależy oczywiście od rasy czworonogów, ale jej wartość może wynosić od 0,5 do nawet 8 litrów. U kotów pojemność to zazwyczaj ok. 0,3 litra, natomiast żołądek ludzi jest w stanie pomieścić 1,3 litra i ma wyższe pH niż u czworonogów. 

Ważne są również różnice występujące w budowie jelita, zarówno cienkiego jak i grubego. Najkrótsze jelita mają koty, co sprawia również, że czas pasażu jelitowego kotów jest krótszy niż u psów oraz  ludzi. Trwa od 12 do 24 godzin, podczas gdy u ludzi wartość ta wynosi od 30 do 120 godzin! Jeśli chodzi o psy, to potrzebują one od 12 do 30 godzin, a ich jelita są dłuższe niż u kotów – jelito cienkie osiąga od 1,7  do 6 m, a grube od 0,3 do 1 m. Jelita człowieka są najdłuższe: jelito cienkie ma od 6 do 6,5 m, natomiast grube 1,5 m. 

Kręgi ogonowe – wyrażanie emocji

Ważnym narządem naszych czworonogów, który zasadniczo odróżnia od siebie zwierzęta i ludzi, są kręgi ogonowe. Odgrywają one niezwykle istotną rolę w życiu zarówno kotów, jak i psów. Ogon pomaga nie tylko w zachowaniu równowagi, lecz także wspiera komunikację między opiekunem a jego zwierzęciem. Budowa kręgów ogonowych różni się u psów i kotów, ponieważ w przypadku każdego z tych gatunków, spełnia inne funkcje. 

Psy wykorzystują ogony do komunikacji ze swoim opiekunem oraz innymi osobnikami. Na przestrzeni setek lat wytworzyły się nawet różne kody komunikacyjne, związane z ruchem psiego ogona. Kiedy pies jest szczęśliwy, radośnie nim macha, ruch jest szybki i energiczny. Natomiast smutny zwierzak najczęściej zawija ogon pod siebie. Dzięki kręgom ogonowym naszego czworonoga możemy łatwiej odczytywać ważne sygnały. 

Koty natomiast charakteryzuje rozbudowany sposób połączenia kręgów ogonowych, który sprawia, że te zwierzęta mają zdecydowanie większą swobodę ruchu swojego ogona. Pozwala im to na wspinanie się na duże wysokości oraz zgrabne przemieszczanie się w nawet trudno dostępnych miejscach. 

Narządy wewnętrzne u psów

Każda rasa psów ma charakterystyczne dla siebie różnice w budowie zewnętrznej. Mogą różnić się szerokością czaszki, długością korpusu albo rozstawieniem łap. Jeśli jednak chodzi o budowę wewnętrzną, psy nie różnią się od siebie tak bardzo. Na przykład żołądek czworonogów jest narządem jednokomorowym, natomiast wątroba to największy z gruczołów, który dba o metabolizm i pełni funkcje detoksykacyjne. Nie można oczywiście zapomnieć o sercu. Prawidłowy puls u małego czworonoga wynosi 120 uderzeń na minutę, podczas gdy u dużych ras jest wolniejszy – około 80 uderzeń. Dla porównania puls spoczynkowy zdrowego człowieka wynosi od 60 do 100 uderzeń. 

Garść ciekawostek

Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek związanych z anatomiczną budową psów i kotów. 

  • Pies w ciągu 6 sekund potrafi odnaleźć źródło, z którego pochodzi dźwięk! A gdy mowa o dźwiękach, to w ich wydawaniu zdecydowanie prym wiodą koty – w porównaniu do psów są w stanie wydać ich aż sto, co dziesięciokrotnie przewyższa możliwości psa. 
  • Istnieją rasy psów, które nie szczekają! Należą do nich basenji, które zamiast charakterystycznego szczekania, wydają z siebie dźwięk przypominający jodłowanie. To możliwe dzięki specyficznej budowie krtani tego gatunku. Swoim zachowaniem basenji przypominają koty – lubią chodzić własnymi drogami. 
  • Niektóre koty wydają z siebie dźwięki przypominające szczekanie. Należą do nich m.in. koty rasy devon rex, charakteryzujące się dużymi uszami i krótkim futrem. 

Podsumowanie

Każdy gatunek: pies, kot i człowiek, charakteryzują się wyjątkową budową, ale i zachowaniem. Można się zastanawiać, skąd biorą się różnice w anatomii,  jednak przyglądając się historii udomowienia psa i kota, okazuje się, że te gatunki przystosowały się po prostu do warunków, w których przyszło im funkcjonować. Nauczyły się również tego, jak mogą się z nami komunikować, wykorzystując do tego charakterystyczne dla siebie cechy czy elementy budowy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres