13 przesądów o psach

13-przesadow-o-psach

Przesądy są tak silnie zakorzenione w każdej kulturze, że nawet osoba, która uważa się za światłą i nieprzesądną, odruchowo wzdryga się, gdy czarny kot przebiega jej przez drogę, stara się nie witać przez próg albo wrzuca pieniążek do fontanny.

Przesądy dzielą się na pozytywne i negatywne (choć tych drugich jest chyba więcej) i badaczom wiele mówią o historii i kulturze danej społeczności. Choć zabobony zwykle nie mają racjonalnych podstaw i łatwo je obalić, ludzie „z przyzwyczajenia” mocno w nie wierzą, również dlatego, że powszechnie znane zabobony jednoczą ludzi, podobnie jak wierzenia religijne. (Bo jeśli my i nasi pobratymcy wierzymy w to samo, czujemy się w danej grupie bezpieczniej i pewniej). Niektóre magiczne wierzenia są wykonywane odruchowo i są zupełnie nieszkodliwe (chuchanie na pieniążek, który znalazło się na ulicy albo na kości przed rzutem w grze, zabieranie na egzamin maskotki „na szczęście” itp.).

Istnieją również zgubne zabobony, które sprawiają, że istoty, które są ich „nosicielami”, cieszą się mniejszą sympatią, a nawet wrogością społeczeństwa. Tak jest np. pająkami czy z czarnymi kotami, ale również czarnymi psami, które rzekomo są bardziej agresywne od czworonogów o innym umaszczeniu. Poznajcie (lecz nie rozprowadzajcie ich dalej, bo są fałszywe;-)) przesądy na temat psów:

 1. Według starożytnych Greków psy potrafiły widzieć złe duchy.
 2. W niektórych krajach (m.in. w Polsce i Anglii) wierzono, że jeśli pies poliże noworodka, to wyrośnie on na zdrowe i silne dziecko.
 3. W średniowieczu zaś wierzono, że jeśli pies wyje podczas narodzin dziecka, to będzie miało ono nieszczęśliwe życie.
 4. Popularnym i starym zabobonem jest to, że „złe” i agresywne psy mają czarne podniebienia. W rzeczywistości pigmentacja ciała nie ma wpływu na charakter psa.
  Zabobon zrodził się być może z tego, że człowiekowi, który patrzy na ujadającego psa wydaje się, że ten ma czarne wnętrze paszczy.
 5. Jeśli pies je trawę, będzie padać deszcz.
 6. W Szkocji wierzy się, że jeśli na teren czyjejś posiadłości przypałęta się pies, to wróży to zadzierzgnięcie nowej przyjaźni.
 7. Jeśli Anglik napotka nakrapianego lub czarno-białego psa, odniesie sukces w interesach, a jeśli trzy białe czworonogi – przez cały dzień będzie miał szczęście.
 8. Gdy bezpański pies odprowadza kogoś do domu, to oznaka powodzenia i sukcesu (chyba że odprowadza kogoś w deszczu – wtedy jest to zły znak).
 9. W Polsce wierzy się, że z kierunku, z którego szczeka pies w Wigilię, przyjdzie przyszły mąż.
 10. W USA, jeśli pies śpi z wyprostowanym ogonem i zadartymi łapami, to wieszczy to złe nowiny. Kierunek, który wskazuje ogon oznacza, z której strony owe złe wieści nadejdą.
 11. W Wielkiej Brytanii ludzie bali się pojedynczego wycia psa, lub gdy czworonóg zawył trzy razy z rzędu, ponieważ miało to wieszczyć czyjąś śmierć w okolicy.
 12. Jeśli pies kogoś jawnie nie lubi, to jest to osoba fałszywa i zła.
 13. Indyjski przesąd mówi, że jeśli kobietę w ciąży ugryzie pies, to szczenięta, które urodzi suka należąca do rodziny lub znajomych ciężarnej, będą miały wściekliznę.

A na koniec przypomnimy o jeszcze jednym przesądzie, który jest bardzo popularny we Francji i częściowo w Polsce: wdepnięcie w psią kupę wieszczy szczęście lub przypływ gotówki. Cóż, nas bardziej by uszczęśliwiło, gdyby ludzie sprzątali po swoich pupilach…

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 23

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “13 przesądów o psach”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres