13 przesądów o psach

13-przesadow-o-psach

Przesądy są tak silnie zakorzenione w każdej kulturze, że nawet osoba, która uważa się za światłą i nieprzesądną, odruchowo wzdryga się, gdy czarny kot przebiega jej przez drogę, stara się nie witać przez próg albo wrzuca pieniążek do fontanny.

Przesądy dzielą się na pozytywne i negatywne (choć tych drugich jest chyba więcej) i badaczom wiele mówią o historii i kulturze danej społeczności. Choć zabobony zwykle nie mają racjonalnych podstaw i łatwo je obalić, ludzie „z przyzwyczajenia” mocno w nie wierzą, również dlatego, że powszechnie znane zabobony jednoczą ludzi, podobnie jak wierzenia religijne. (Bo jeśli my i nasi pobratymcy wierzymy w to samo, czujemy się w danej grupie bezpieczniej i pewniej). Niektóre magiczne wierzenia są wykonywane odruchowo i są zupełnie nieszkodliwe (chuchanie na pieniążek, który znalazło się na ulicy albo na kości przed rzutem w grze, zabieranie na egzamin maskotki „na szczęście” itp.).

Istnieją również zgubne zabobony, które sprawiają, że istoty, które są ich „nosicielami”, cieszą się mniejszą sympatią, a nawet wrogością społeczeństwa. Tak jest np. pająkami czy z czarnymi kotami, ale również czarnymi psami, które rzekomo są bardziej agresywne od czworonogów o innym umaszczeniu. Poznajcie (lecz nie rozprowadzajcie ich dalej, bo są fałszywe;-)) przesądy na temat psów:

 1. Według starożytnych Greków psy potrafiły widzieć złe duchy.
 2. W niektórych krajach (m.in. w Polsce i Anglii) wierzono, że jeśli pies poliże noworodka, to wyrośnie on na zdrowe i silne dziecko.
 3. W średniowieczu zaś wierzono, że jeśli pies wyje podczas narodzin dziecka, to będzie miało ono nieszczęśliwe życie.
 4. Popularnym i starym zabobonem jest to, że „złe” i agresywne psy mają czarne podniebienia. W rzeczywistości pigmentacja ciała nie ma wpływu na charakter psa.
  Zabobon zrodził się być może z tego, że człowiekowi, który patrzy na ujadającego psa wydaje się, że ten ma czarne wnętrze paszczy.
 5. Jeśli pies je trawę, będzie padać deszcz.
 6. W Szkocji wierzy się, że jeśli na teren czyjejś posiadłości przypałęta się pies, to wróży to zadzierzgnięcie nowej przyjaźni.
 7. Jeśli Anglik napotka nakrapianego lub czarno-białego psa, odniesie sukces w interesach, a jeśli trzy białe czworonogi – przez cały dzień będzie miał szczęście.
 8. Gdy bezpański pies odprowadza kogoś do domu, to oznaka powodzenia i sukcesu (chyba że odprowadza kogoś w deszczu – wtedy jest to zły znak).
 9. W Polsce wierzy się, że z kierunku, z którego szczeka pies w Wigilię, przyjdzie przyszły mąż.
 10. W USA, jeśli pies śpi z wyprostowanym ogonem i zadartymi łapami, to wieszczy to złe nowiny. Kierunek, który wskazuje ogon oznacza, z której strony owe złe wieści nadejdą.
 11. W Wielkiej Brytanii ludzie bali się pojedynczego wycia psa, lub gdy czworonóg zawył trzy razy z rzędu, ponieważ miało to wieszczyć czyjąś śmierć w okolicy.
 12. Jeśli pies kogoś jawnie nie lubi, to jest to osoba fałszywa i zła.
 13. Indyjski przesąd mówi, że jeśli kobietę w ciąży ugryzie pies, to szczenięta, które urodzi suka należąca do rodziny lub znajomych ciężarnej, będą miały wściekliznę.

A na koniec przypomnimy o jeszcze jednym przesądzie, który jest bardzo popularny we Francji i częściowo w Polsce: wdepnięcie w psią kupę wieszczy szczęście lub przypływ gotówki. Cóż, nas bardziej by uszczęśliwiło, gdyby ludzie sprzątali po swoich pupilach…

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 28

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “13 przesądów o psach”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Karma dla chihuahua – żywienie psa rasy chihuahua

Bardzo ważnym aspektem troski o dobrostan tych miniaturowych czworonogów jest kontrolowanie ich masy ciała oraz dbanie o to, aby ich dieta była prawidłowa. Rodzi się więc pytanie: jaka karma dla chihuahua będzie najlepsza?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres