czwartek, 14 grudnia 2017

Chore zwierzę – grzech zaniedbania

25 września 2017 08:00 Zostaw komentarz
Stare zwierzę - grzech zaniedbania

Stare zwierzę – grzech zaniedbania

Chore zwierzę
– grzech zaniedbania

Zwierzęta chorują tak samo jak ludzie. Gdy czują ból, zachowują się inaczej niż zwykle. Obowiązkiem opiekunów jest zauważyć zmianę i zabrać podopiecznych do lekarza. Niestety wiele stworzeń trafia do gabinetu wtedy, gdy na pomoc medyczną jest już za późno. Chore zwierzęta często dotyka grzech zaniedbania…

Tyle się mówi o cierpieniu bezdomnych zwierząt. Nie tylko wynikającym z opuszczenia, ale także będącym konsekwencją zaniedbania, głodu i złej kondycji fizycznej. Nie mają właścicieli, którzy otoczyliby je opieką i dostrzegli ich dolegliwości – to smutne, a jednak zrozumiałe. O wiele trudniej pogodzić się z tym, że niektóre psy, koty czy inne stworzenia, które żyją z ludźmi pod jednym dachem, nie mogą liczyć na pomoc, gdy coś im doskwiera. Nie umieją się poskarżyć, ale ich ciche cierpienie łatwo zauważyć. Łatwiej niż można by sądzić, mimo tego ludzie często popełniają grzech zaniedbania.

Jest o czym mówić

Już od dwóch lat robi to Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne, będąca organizatorem kampanii społecznej „Zwierzęta też czują ból. Nie pozwól, by cierpiały”. Zaangażowane w nią osoby podkreślają, że w wielu przypadkach szybkie postawienie diagnozy pozwoliłoby ocalić zwierzęciu życie. Radosław Marter, prezes fundacji jest zdania, że często nawet doświadczeni właściciele nie radzą sobie z rozpoznawaniem bólu u swoich ulubieńców. – To poważny problem, ponieważ zwierzę cierpi, a nie otrzymuje pomocy i nie wynika to ze złej woli człowieka, ale z niewiedzy. Uznaliśmy, że trzeba podjąć zdecydowane działania, ponieważ skala zjawiska wydaje się porównywalna do bezdomności zwierząt. Z drugiej strony możemy zadać sobie pytanie, kto inny powinien znać pupila lepiej niż jego właściciel – zastanawia się Radosław Marter i dodaje, że często wysyłane przez ulubieńca sygnały są bardzo subtelne, a jedynym objawem bólu może być niechęć do jedzenia i utrata wagi. Najłatwiej chyba rozpoznać ból u psa, który bywa apatyczny lub, przeciwnie, nadpobudliwy, a nawet agresywny. Może gryźć i wylizywać obolałą część ciała, niechętnie się rusza, czasem szuka ustronnego miejsca i nie zawsze przychodzi przywitać się z człowiekiem. Gdy zwierzę bardzo cierpi, traci zainteresowanie pokarmem. Za każdym razem, gdy podejrzewamy, że naszemu czworonogowi coś dolega, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Wygodniej nie zauważać

Znacznie dosadniej o problemie mówi Przemysław Łuczak, lekarz weterynarii pracujący w Warszawie i okolicach, który winą za zwierzęce cierpienie obarcza pozbawionych wyobraźni i empatii opiekunów. Zaznacza, że zły stan wielu pacjentów odwiedzających jego gabinet wynika z ludzkiego zaniedbania. Pewnych objawów wygodniej jest nie zauważać. Bo przecież nie można nie dostrzec guza wielkości piłki tenisowej na grzbiecie czy popsutego zęba. W obszernym tekście opublikowanym na Facebooku (facebook.com/egzoovet/) opisuje dla przykładu kilka przypadków ze swojej praktyki: „Nie lubię poniedziałków. Chyba nikt nie lubi. Zabiegany pan wchodzi do lecznicy, ciągnąc na smyczy coś, co kiedyś było owczarkiem niemieckim […]. Przez trzy miesiące schudł z 40 do 20 kg i zrobił się taki jakiś apatyczny, ale kto by pomyślał, że nowotwór? […] Druga sprawa, że przecież była szansa, że samo przejdzie. Nie mógłby tak chudnąć w nieskończoność. […] Mamy wtorek. Ludzie budują pierwsze roboty wielkości łepka od szpilki, klonują owce, łazik jeździ po Marsie i wysyła nam zdjęcia. Na stole stoi pies, apetyt osłabiony od jakiegoś czasu, no ale wczoraj to już nic nie zjadł. Zaglądam do pyska, a tam trzeci, a może czwarty krąg piekielny. Kamień zakrywa całe zęby. Dziąsła czerwone, miejscami z nich krwawi. Tłumaczę, że stan zapalny jamy ustnej, że zęby popsute. No dobrze, panie doktorze, ale dlaczego on nie je? Bo on takie zęby ma przecież od zawsze?”.

Pages →  1 2 3

Chore zwierzę – grzech zaniedbania Reviewed by on . [caption id="attachment_25601" align="alignleft" width="300"] Stare zwierzę - grzech zaniedbania[/caption] Chore zwierzę - grzech zaniedbania Zwierzęta chorują [caption id="attachment_25601" align="alignleft" width="300"] Stare zwierzę - grzech zaniedbania[/caption] Chore zwierzę - grzech zaniedbania Zwierzęta chorują Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top