czwartek, 14 grudnia 2017

Chart perski Saluki

7 kwietnia 2015 15:29 Zostaw komentarz

saluki01DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 10 FCI (charty)
Wysokość: średnio 58–71 cm, suki mniejsze od psów
Głowa: wąska, długa, szlachetna, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Wierzchołek nosa wydatny, czarny lub brązowy. Oczy dość duże, owalne o wyrazistym, ale i nostalgicznym spojrzeniu, ciemnobrązowe do orzechowych.
Uszy: długie, obwisłe, porośnięte jedwabistym, długim włosem.
Kończyny: suche, silne, o mocnym kośćcu i długich, suchych mięśniach.
Klatka piersiowa: pojemna i głęboka.
Ogon: długi, nisko osadzony, na spodniej stronie ozdobiony jedwabistym piórem.
saluki02SZCZYPTA HISTORII:
Saluki jest prawdopodobnie jednym z najstarszych chartów. W krajach arabskich te pełne rgacji psy cenione przez szejków pustynnych nazywano El Hor (Szlachetny), w przeciwieństwie do zwyczajnych psów stróżujących, które w języku arabskim określa się nazwą „kelb” lub „kalb” i uważa za nieczyste. Kelb – ten psi parias, którego życie nie należało do najłatwiejszych, pilnował wielbłądów, strzegąc ich przed wilkami i obcymi. Namioty ludzi omijał zaś z daleka, bo tak był nauczony. Natomiast saluki miał swoje miejsce nie tylko w namiocie, ale i w sercu swojego właściciela. Jeśli nie polował, okrywany był dla ochrony przed zimnem i wilgocią tkaniną ozdobioną błękitnymi paciorkami. Saluki towarzyszył karawanom lub ścigał gazele i inną zwierzynę, sam albo z sokołem. Według słów nadwornego poety z Abu Nuwas z 800 r.n.e. „saluki jest jak jastrząb spadający na stepówkę, swoimi czterema łapami obdziera ziemię ze skóry – tak jest bystronogi”. Sława tego charta sięgała każdego zakątka Środkowego Wschodu. Nic więc dziwnego, że ta niezwykła istota nie była przeznaczona na sprzedaż. Zgodnie z tradycją saluki ofiarowywano tylko osobom, które miały być w szczególnie uhonorowane. Stąd bierze się jego reputacja psa królów. Przybycie saluki do Europy związane jest z wyprawami krzyżowymi do Ziemi Świętej. Jego wizerunek widnieje na wielu obrazach i sztychach z tej epoki. W wiekach późniejszych malowali go Veronese, Tintoretto i inni mistrzowie pędzla.
saluki03a
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 4/03, 11/11.

Chart perski Saluki Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 10 FCI (charty) Wysokość: średnio 58–71 cm, suki mniejsze od psów Głowa: wąska, długa, szlachetna, bez wyraźnie zazna DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 10 FCI (charty) Wysokość: średnio 58–71 cm, suki mniejsze od psów Głowa: wąska, długa, szlachetna, bez wyraźnie zazna Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top