środa, 20 lutego 2019

Chandra pupila

8 października 2018 06:04 Zostaw komentarz
chandra pupila

chandra pupila

Chandra pupila

Za oknem szaro, wieje zimny wiatr, pada deszcz. Choć nam się nie chce, wołamy psiaka na rutynowy spacer, a on ledwie zerka na nas ze znużonym wyrazem pyska. Nie reaguje na widok smyczy, co gorsza, nawet nie wstaje ze swojego posłania. Czyżby dopadła go chandra?

Większość ludzi czuje się jesienią i zimą apatycznie z powodu niedostatecznej dawki słońca oraz pogody, która nie sprzyja aktywności fizycznej. Także naszych czworonożnych przyjaciół dotyka spadek nastroju i niechętnie wychodzą na spacer. Pamiętajmy, że psy są swoistym barometrem ludzkich emocji – chandra opiekuna potęguje ich jesienne smutki. Marazm i brak ruchu mogą się przyczynić do stanów depresyjnych pupila i niebezpiecznej dla jego zdrowia otyłości. Trzeba więc działać!

Nie daj się chandrze

Co zrobić, żeby nie dopadła naszego pupila chandra? Przede wszystkim musimy zmienić swoje nastawienie do niekorzystnych warunków pogodowych. Pada? To świetnie! Wkładaj kalosze, bierz smycz i zaraź swojego psa radosnymi emocjami! W deszczu można się świetnie bawić: biegać po kałużach, skakać przez nie. Oczywiście po powrocie do domu trzeba pupila wytrzeć, wymasować ręcznikiem i wysłać na wygodne posłanie, żeby wysechł i ochłonął. W jesienne chłody nie rezygnuj z biegania ani jazdy na rowerze i bez wyrzutów sumienia zabieraj ze sobą psiaka do towarzystwa. Wysiłek w takiej aurze jest dla niego o wiele przyjemniejszy i zdrowszy niż podczas letnich upałów. To idealna pora na treningi sprawnościowe i wytrzymałościowe. Jeśli tylko zadbasz o atrakcje podczas spaceru, pies nie będzie chciał wracać do domu. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się w organizmie – i psim, i ludzkim – endorfiny odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Tak więc i ty, i pupil odniesiecie korzyść, bo będziecie mieć znakomite nastroje i dobrą kondycję. Taka chandra pupila jest bardzo niebezpieczna, bo może być przyczyną depresji, która nie jest łatwa do wyleczenia.

Depresja reaktywna – ostry stan depresyjny

objawia się brakiem lub zmniejszeniem apetytu, zwiększeniem ilości snu, utratą aktywności, brakiem zainteresowania otoczeniem, obojętnością na bodźce, brakiem zachowań badawczych, okresowym popiskiwaniem i skomleniem; pojawia się od 8 do 10 dni po silnym stresie.

Niebezpieczna depresja

Depresja jest stanem słabości organizmu, który zatracił zdolność przystosowania się do zmian środowiskowych. U psów występuje wówczas utrata inicjatywy, stan zatroskania z silną tendencją do nadmiernego przywiązania i zaburzeń snu. Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji klinicznych wyodrębniono dwa stadia w ewolucji psiej depresji: stan depresyjny ostry (depresja reaktywna) oraz stan depresyjny chroniczny. W stanie depresyjnym ostrym wyraźna jest przede wszystkim apatia. Pies pozostaje zobojętniały na bodźce z otoczenia, popiskuje, nie chce jeść (anoreksja), pije bardo mało, dużo śpi (hipersomnia). W stanie depresyjnym chronicznym zaś jego reakcje emocjonalne na bodźce o dużej intensywności są gwałtowne, a pragnienie i apetyt zmienne – z etapami anoreksji i bulimii. W tym wypadku główne zaburzenia dotyczą snu. Naukowcy zaobserwowali zwiększoną fazę snu paradoksalnego (REM), a także gwałtowne wybudzanie się w ciągu pierwszej godziny snu. Często w okresie poprzedzającym sen pojawiają się stany lękowe. W końcu pies zaczyna mieć zaburzenia zdolności poznawczych (rozwój wsteczny – badanie pyskiem, niezachowywanie czystości) i traci zdolność przewidywania. W obydwu przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne wspomagane odpowiednią terapią ruchową (zabawą, agility), jak również muzykoterapią (kilkunastominutowe sesje z muzyką relaksacyjną dla psów).

Objawy depresji chronicznej:

  • zmiana wszystkich psich zachowań, zaprzestanie aktywności, brak zainteresowania otoczeniem,
  • ataki pobudzenia, niekontrolowane reakcje emocjonalne,
  • okresy obżarstwa i obniżonego apetytu,
  • zaburzenia snu, lęk przed snem,
  • mimowolne oddawanie moczu i kału podczas snu,
  • skomlenie z jednoczesnym wpatrywaniem się w określony punkt, przedmiot, miejsce.

Terapia ruchem i zabawą

Tak więc zabierajmy pupila na spacery jak najczęściej! Pies jest odporny na chłody i deszcze, choć niektóre rasy mają niższy próg odporności na gorszą aurę. Jeśli widzimy, że czworonóg marznie, sprawmy mu wodoodporne okrycie, kurteczkę, wygodne buty chroniące łapy przed wilgocią i podłożem mogącym uszkodzić psie poduszki – w sklepach zoologicznych jest duży wybór odpowiednich ubranek. Sami również ubierzmy się praktycznie, ciepło i wygodnie. Tak przygotowani możemy ruszyć nawet na wielogodzinną przechadzkę urozmaiconą ćwiczeniami fizycznymi. Pomagają one nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała, ale przede wszystkim zapobiegają wielu schorzeniom wynikającym z nadwagi i otyłości oraz zbawiennie wpływają na psychikę. Aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, utrzymuje stawy i więzadła w odpowiednim stanie, zapobiega niektórym nowotworom, a przede wszystkim poprawia nastrój. Im więcej ruchu, tym depresja ma mniejsze szanse wkraść się do naszego życia. Pamiętajmy o dobraniu formy aktywności do wielkości i wydolności naszego psa, różnicując długość tras spacerowych i rodzaj terenu oraz intensywność ćwiczeń. Jeżeli planujemy zabawy i gry z piłką, musimy dostosować jej wielkość do pyska ulubieńca. Po każdej sesji pływania należy dokładnie osuszyć uszy psiaka, by nie narażać go na stany zapalne. Po każdym spacerze w urozmaiconym plenerze dokładnie oglądajmy poduszki łap. Wspólne spacery, jogging po parku, wypady za miasto, dogtrekking, gry i zabawy, pływanie wzmacniają więź pomiędzy psem i panem, budują wzajemne zaufanie. Wówczas chandra nie będzie miała żadnych szans.
Anna Woźniak, zoopsycholog, trener pozytywny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 11/2010

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chandra pupila Reviewed by on . [caption id="attachment_1279" align="alignleft" width="270"] chandra pupila[/caption] Chandra pupila Za oknem szaro, wieje zimny wiatr, pada deszcz. Choć nam si [caption id="attachment_1279" align="alignleft" width="270"] chandra pupila[/caption] Chandra pupila Za oknem szaro, wieje zimny wiatr, pada deszcz. Choć nam si Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top