niedziela, 20 stycznia 2019

Cel: biały kieł

9 sierpnia 2018 06:00 1 komentarz
Cel: biały kieł

Cel: biały kieł

Cel: biały kieł

Jeśli chcemy się pochwalić zdrowym uśmiechem naszego pupila, myjmy mu zęby! To nie fanaberia, ale propagowana przez stomatologów weterynaryjnych profilaktyka. Pozwala uniknąć poważnych w skutkach chorób jamy ustnej i uzębienia, na które cierpi wiele psów.

Badania wykazują, że ponad dwie trzecie psich pacjentów powyżej drugiego roku życia wymaga stomatologicznej pomocy lekarskiej. Po dodaniu do tej grupy szczeniąt i psów młodych (u których często rozpoznawane są wady zgryzu, braki zębowe i przetrwałe zęby mleczne) okazuje się, że niemal każdy czworonóg odwiedzający przychodnię weterynaryjną może potrzebować konsultacji stomatologicznej. Z całą pewnością każdy pies wymaga regularnego badania jamy ustnej i dbania o jej higienę.

Uśmiech pupila

Człowiek wie, że powinien codziennie myć zęby i regularnie chodzić do dentysty, zaskakujące jest więc, jak wielu właścicieli dziwi potrzeba dbania o zdrowy uśmiech psa. Właśnie pod hasłem „Uśmiech Pupila” już od kilku lat Sekcja Stomatologiczna Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt stara się zainteresować szersze grono opiekunów i lekarzy weterynarii stanem zębów naszych podopiecznych. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania jamy ustnej psów i kotów oraz poszerzanie wiedzy dotyczącej jej higieny. Jednym z organizatorów jest doktor Katarzyna Jodkowska, stomatolog weterynaryjny, która stwierdza rosnącą w tej dziedzinie świadomość właścicieli psów. Coraz częściej w trakcie rutynowych wizyt pytają oni lekarza o stan uzębienia swojego zwierzęcia oraz możliwości zapobiegania odkładaniu się osadu nazębnego.

Rozwojowa dziedzina

Stomatologia małych zwierząt jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin weterynarii, dość młodą, bo ma zaledwie 30-letnią historię. W jej zakres wchodzi nie tylko usuwanie przetrwałych zębów mlecznych czy zdejmowanie kamienia nazębnego i leczenie chorób przyzębia, ale również chirurgia twarzowo-szczękowa (np. ekstrakcja zębów, repozycja złamań), ortopedia szczękowa (tzw. ortodoncja), protetyka, stomatologia zachowawcza (rekonstrukcja tkanek twardych zęba) oraz onkologia stomatologiczna. Korekta wad zgryzu czy odbudowanie psiego zęba budzą wiele wątpliwości, lecz wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia defektu kosmetycznego. Nieprawidłowości w uzębieniu mogą prowadzić to niewłaściwego ustawienia pozostałych zębów oraz szybszego ich zużycia i wypadania. Konstruowanie aparatów ortodontycznych i wykonanie koron zębowych wymaga dużego doświadczenia i precyzji. W Polsce ortodoncją weterynaryjną zajmuje się tylko kilku lekarzy. Jama ustna zwierzęcia musi być odpowiednio przygotowana, czasem konieczne jest przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego. Nie każdy pies kwalifikuje się do korekty zgryzu, na przykład nadmierna pobudliwość czy agresywność uniemożliwiają skuteczne leczenie.

Zabieg nie taki straszny

Sprawdzenie jamy ustnej i stanu uzębienia zawsze stanowiło (i powinno stanowić) integralną część badania klinicznego zwierzęcia. Oglądając błonę śluzową dziąseł i policzków, powierzchnię języka oraz koron zębów, można uzyskać ważne informacje dotyczące stanu ogólnego pacjenta. Wiele poważnych schorzeń (np. mocznica, cukrzyca czy niedokrwistość) ma odzwierciedlenie w stanie śluzówki jamy ustnej, wpływa też na szybkość formowania się płytki nazębnej. Rozpoznanie chorób towarzyszących ma zasadnicze znaczenie dla możliwości ich leczenia i postępowania dentystycznego. Większość zabiegów stomatologicznych przeprowadza się w sedacji (farmakologicznym uspokojeniu) lub znieczuleniu ogólnym. Jeśli preparat znieczulający został odpowiednio dobrany do stanu pacjenta, ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać przynajmniej podstawowe badanie krwi, by mieć pewność, że narządy odpowiadające za utylizację podanych leków działają sprawnie. Zwierzęta w podeszłym wieku przed zabiegiem sanacji (z łac. uzdrowienie) jamy ustnej powinny mieć ponadto zrobione badanie kardiologiczne i usg. narządów jamy brzusznej, ułatwiające dobranie najwłaściwszej narkozy. Doktor Katarzyna Jodkowska stale spotyka się z prośbami właścicieli o zastosowanie w trakcie zabiegu narkozy wziewnej, jednak uważa, że ten rodzaj znieczulenia w stomatologii psów jest potrzebny tylko w określonych sytuacjach.

Pages →  1 2

Cel: biały kieł Reviewed by on . [caption id="attachment_1047" align="alignleft" width="270"] Cel: biały kieł[/caption] Cel: biały kieł Jeśli chcemy się pochwalić zdrowym uśmiechem naszego pupi [caption id="attachment_1047" align="alignleft" width="270"] Cel: biały kieł[/caption] Cel: biały kieł Jeśli chcemy się pochwalić zdrowym uśmiechem naszego pupi Rating: 0

komentarze (1)

  • dwbem

    dwbem

    Mam sukę, która ma 12 lat i 8 miesięcy i choć nigdy nie czyściłam jej zębów do dzisiaj ma zęby bialyutkie do samych dziąseł. Sama się dziwię bo poprzednie miewały nieduży żółtawy nalot na zebach a ta nic. Karmiona jest naturalnie mięsem z dodatkami, dostaje też różne gryzaki, wcześniej kości cielęce. I cieszę się, że nie musiałam jej często usypiać z powodu zębów a tylko do sterylizacji.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top