piątek, 15 grudnia 2017

By sport wyszedł im na zdrowie

13 kwietnia 2017 08:55 Zostaw komentarz

#F5F5F5

Etapy rozgrzewki: – energiczny chód – kłus – ćwiczenia rozciągające: robienie ósemek między nogami właściciela, odwracanie głowy za smakołykiem do jednego i drugiego boku, do góry i na dół, slalom, obroty, chodzenie tyłem, skłony

Nakręcony pies często  nie okazuje bólu

– Kiedyś mojej suczce ześlizgnęła się łapa z kładki na torze agility. Ale biegła dalej, jak gdyby nigdy nic. Potem trenowałyśmy jeszcze jakiś czas i kręciłam film. Dopiero oglądając go, zauważyłam, że zaczęła lekko kuleć – opowiada Urszula Charytonik, właścicielka trzech  uprawiających sporty owczarków australijskich. Zwraca też uwagę na to, że u młodych, dopiero rozpoczynających karierę psów pod wpływem treningu ujawniają się czasem wady wrodzone. Wtedy trzeba zrezygnować  z kariery i sportu wyczynowego, ale czasem można ćwiczyć rekreacyjnie.

Najpierw sam się naucz

To bardzo ważna zasada. Nieumiejętnie rzucając frisbee, można niechcący zmusić psa do nienaturalnych ewolucji albo lądowania w niebezpiecznym miejscu. – Pies skacząc po frisbee, podwiane wiatrem, rzucone w złym momencie albo pod złym kątem, może źle wylądować – tłumaczy Dariusz Radomski. Pamiętajmy, że nakręcony zwierzak tego nie kontroluje – musimy myśleć i przewidywać za niego. Najpierw więc sami opanowujemy niełatwą sztukę prawidłowego rzucania krążka i dopiero wtedy zapraszamy do wspólnej zabawy czworonoga. We frisbee jest to szczególnie ważne, ale ta sama zasada dotyczy też innych sportów.  Trzeba się również nauczyć, co sprawia psu trudność. Na przykład bardziej kontuzjogenne mogą być rzuty frisbee po ziemi, bo zwierzak musi wtedy mocno hamować,  a to grozi koziołkowaniem. Warto też zdać sobie sprawę z tego, które przeszkody  w agility okażą się dla pupila najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne.

Uwaga na podłoże

Bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawia pies, musi on trenować na odpowiednim podłożu, by uniknąć kontuzji. Rozcięcia opuszek, otarcia i skaleczenia zdarzają się wszystkim czworonożnym sportowcom. Właściciele psów zaprzęgowych mówią wręcz, że to najczęstszy rodzaj kontuzji  w ich dyscyplinie sportu. Zdarza się, że nie startują w zawodach, jeśli wiedzą, że na trasie będą choćby krótkie odcinki nieprzyjazne dla psich łap. Toczą o to czasem boje z organizatorami. – Świeże skaleczenia opuszek goją się nie najgorzej – pociesza lekarz weterynarii Małgorzata Zybert z Warszawy, specjalizująca się w leczeniu trudno gojących się ran. – Ale nawet one wymagają noszenia opatrunku przez minimum dwa tygodnie  i ograniczenia ruchu do chodzenia na smyczy. Zaniedbane skaleczenie łapy może wyłączyć psa z treningów nawet na parę miesięcy. Najgorzej jest wtedy, gdy nie od razu zauważymy problem. Czasem nakręcony pies nie czuje bólu i zaczyna kuleć dopiero po jakimś czasie. – A wystarczy, że miną 2–3 dni i już może wdać się infek- cja wymagająca leczenia antybiotykiem  – przestrzega Małgorzata Zybert, która jest zdania, że lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. Zakażenie bakteryjne może doprowadzić do jeszcze większych problemów, na przykład zapalenia ścięgien. Pies musi nauczyć się, jak sobie radzić na trudnym podłożu, przy czym nie chodzi tylko o to, by nie skaleczył łap, ale by nie nabawił się kontuzji ortopedycznych.  – Młodego psa nie wpuszczę na śliską powierzchnię, jeśli nigdy na takiej nie trenował. Rezygnuję wtedy ze startu – mówi Paula Gumińska. Podobnie Jana Dąbrowska, fizjoterapeutka z Warszawy, która sama też trenuje, podkreśla, że nigdy nie startuje w deszczu ani błocie. Beata Banaszak z wrocławskiego klubu sportowego widzi w nierównym podłożu tak duże zagrożenie, że nie pozwala swoim psom gonić się na zrytej łące. Natomiast właściciele psów zaprzęgowych specjalnie trenują je – bez obciążenia – na trudniejszej nawierzchni. Wówczas poduszki łap robią im się grubsze i dzięki temu później trudniej  o kontuzję. Cezary Jasiczak z podpoznańskiego Puszczykowa poleca do takich treningów utwardzone odcinki lokalnych dróg szutrowych.

Pages →  1 2 3 4 5

By sport wyszedł im na zdrowie Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="#F5F5F5" headbg="#757575"]Etapy rozgrzewki: - energiczny chód - [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="#F5F5F5" headbg="#757575"]Etapy rozgrzewki: - energiczny chód - Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top