czwartek, 14 grudnia 2017

Burzliwa przeszłość Sandry

18 kwietnia 2017 08:40 2 komentarzy

Efekty wspólnych zabaw

Sandra towarzyszyła mi przez dziesięć lat. W tym czasie popełniłem wiele błędów, wiele jednak osiągnąłem. Dorosłego psa po przejściach, któremu źle wróżono na przyszłość, zmieniłem w wiernego, przewidywalnego kompana i przyjaciela. Opisany powyżej burzliwy okres trwał około dwóch lat, kiedy to wzajemnie się docieraliśmy. Nie oznacza to, rzecz jasna, że wszystkie problemy zniknęły, ale mogłem kontrolować psa, który reagował praktycznie na każde moje słowo. Wiele czynności wykonywałem intuicyjnie, a mimo to przyczyniły się do poprawy naszych stosunków. Bardzo często uprawialiśmy zapasy, uczestniczyliśmy w zabawach siłowych z liną czy patykiem. Te ostatnie często zalecam moim pacjentom – są doskonałym sposobem na rozładowanie emocji i „wyżycie się” psa. Zabawy, jakie wymyślałem dla Sandry – chowanie się, szukanie, aportowanie – pozwalały mojej podopiecznej robić to, do czego została stworzona. Wtedy nie wiedziałem, że gryzienie patyków pomaga poradzić sobie ze stresem, że właśnie żując i gryząc, pies odreagowuje złe emocje. Gdybym nie stosował awersyjnych metod, zapewne osiągnąłbym jeszcze więcej i to w krótszym czasie. Dopiero spokojne, indywidualne podejście sprawiło, że doszliśmy do porozumienia.

Chcesz swój fotel? Proszę bardzo…

Jestem absolutnym przeciwnikiem gotowych przepisów, wręcz instrukcji, co pies powinien, a czego mu nie wolno. Każdy właściciel wyznacza swoje granice, tyle że musi je jasno i konsekwentnie pokazać psu. Nie mam i nigdy nie miałem nic przeciwko temu, żeby pies spał w łóżku. Tak, tak, widzę gromy spadające na moją głowę – jak można mu na to pozwolić?! Nie akceptuję stwierdzenia, że pupil nie ma prawa wejść na fotel czy kanapę. Wciąż pamiętam, że na sofie, na której z trudem mieściły się dwie osoby, Sandra potrafiła znaleźć dla siebie miejsce i wcisnąwszy się, rozpychała się na boki. Śmiechu było przy tym co niemiara, a domownicy akceptowali jej poczynania, nie widząc w nich próby zdominowania rodziny czy przejęcia roli szefa w domu. Pies może robić to, na co mu pozwolą jego właściciele. Przypadek Sandry jest dowodem na to, że psa zawsze można zmienić, niezależnie od jego wieku i przeżyć. Jej przykład pokazuje, że rasa nie ma znaczenia, bo liczy się to, w jaki sposób pies jest wychowywany. Dzięki mojej podopiecznej uświadomiłem sobie, jak fascynującą i potrzebną nauką jest behawiorystyka zwierząt. Chociaż od odejścia mojej dobermanki upłynęło sześć lat, wciąż uważam naszą znajomość za początek mojej kariery zawodowej.
Michał Kisiel, specjalista psich zachowań

Bez recepty

Nigdy nie szufladkujmy problemów i nie liczmy na to, że w przypadku każdego psa będziemy mogli zastosować to samo rozwiązanie.

 1. W złożonych sytuacjach rozwiązujmy problemy po kolei (np. najpierw nauczmy podopiecznego siadania, a dopiero później warowania).
 2. Wspólna zabawa i treningi z psem wzmacniają więź i zaufanie, co z kolei jest podstawą do dalszych działań i nauki posłuszeństwa.
 3. Gdy mamy do czynienia z czworonogami z „burzliwą przeszłością”, musimy uzbroić się w cierpliwość i zachować większy spokój – krzyki i szarpanina wywołają efekty przeciwne do zamierzonych.
 4. Pies przed właścicielem na spacerze? Wygodne siedzisko na nowiutkim fotelu, a może własne łóżko dla pupila? Proszę bardzo. Jeśli tylko właściciel na to pozwala…
 5. Na zakończenie coś optymistycznego: z każdego zwierzaka można zrobić spokojną przytulankę… Jego zachowania można modyfikować niezależnie od rasy i wieku.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 2/2014

Zapisz

Pages →  1 2 3

Burzliwa przeszłość Sandry Reviewed by on . Efekty wspólnych zabaw Sandra towarzyszyła mi przez dziesięć lat. W tym czasie popełniłem wiele błędów, wiele jednak osiągnąłem. Dorosłego psa po przejściach, k Efekty wspólnych zabaw Sandra towarzyszyła mi przez dziesięć lat. W tym czasie popełniłem wiele błędów, wiele jednak osiągnąłem. Dorosłego psa po przejściach, k Rating: 0

komentarze (2)

 • Eliszka

  Eliszka

  Wiele cennych rad znalazłam w tym artykule. O niektórych sposobach na poskromienie dominanta nawet nie pomyślałam – dziękuję!

 • meteora_fadora

  meteora_fadora

  Bardzo przydatny artykuł. Pouczający. Bardzo mi się spodobał i na pewno wykorzystam te porady na codzień z moim Fadem.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top