środa, 21 lutego 2018

Burek w pościeli

2 listopada 2017 07:00 4 komentarzy

Mary Evans – Ardea HD Sept 2013Burek w pościeli

Właściciele dzielą się na takich, którzy kochają spać z psem w jednym łóżku, oraz na takich, którzy chcą pupila tego oduczyć. Dlaczego psy „ładują” nam się do łóżek? Z co najmniej paru powodów…

Trudność z zaśnięciem

Latarnia za oknem, hałas ruchu ulicznego, zbyt głośni sąsiedzi, tajemniczo świecące diody komputera, lodówki, modemu, telefonu… Nie tylko nas drażnią te „przeszkadzajki”, nie pozwalając spokojnie zasnąć. Pomieszczenie, w którym śpi pies, powinno być jak najlepiej zaciemnione, wywietrzone, nieprzegrzane, a wszelkie światełka warto zakryć (np. odwrócić elektryczny zegarek do ściany). Przy posłaniu śpiącego psa nie powinno się chodzić, otwierać lodówki, stawiać buczących ładowarek itp.

Pies łaknie naszej obecności

Niektóre psy, np. długo pozostające same w domu, po prostu tęsknią za swoim właścicielem i domagają się w ten sposób większej uwagi.

Psu jest za zimno

Psy mają znakomite własne „centralne ogrzewanie”, ale jeśli czuje przeciąg lub dotkliwy chłód, nic dziwnego, że ma ochotę skryć się pod ciepłą kołdrą.

Dlaczego pies w łóżku powinien być nieproszonym gościem?

1) Jeśli nie myjemy psu łap po spacerze, czworonóg wnosi nam do pościeli wszelkie „brudy” z dworu, w tym ewentualne zarazki i pasożyty (glisty, pchły, wszy itp).
2) Hierarchia w stadzie zostaje naruszona. W naszym łóżku pies staje się równy nam, czasem wręcz się „panoszy”. Tracimy w ten sposób autorytet wobec pupila. Może to rodzić kłopoty wychowawcze, zwłaszcza u młodych psów lub ze skłonnością do dominacji. A kto chciałby spać z terrorystą…?
3) I last but not least, nasze łóżko powinno służyć wyłącznie do spokojnego spania oraz intymności we dwoje. Trudno o to, gdy między nogami plącze się kudłaty czworonóg.

Jak oduczyć psa spania w naszym łóżku?

Najpierw warto zmienić pościel na nową pościel, w inne niż dotychczas wzory, świeżo wypraną w pachnącym proszku – w ten sposób dajemy psu znać, że coś się zmieniło. Kładziemy jego posłanie (powinno być obszerne, wygodne, „zachęcające” do ułożenia się w nim) przy swoim łóżku i za każdym razem, gdy pies zabiera się do wskoczenia na łóżko, delikatnie, ale stanowczo każemy mu się położyć na własnym posłaniu. Kiedy to zrobi, chwalimy psa i głaszczemy. Musimy być absolutnie konswekwentni i działać w ten sposób, aby pies nie poczuł, że położenie się na posłaniu jest karą, lecz miłą zamianą. Nie róbmy też zbędnego hałasu i zamieszania wokół psiego posłania. Pies powinien rozumieć, że jest to miejsce odpoczynku i wyciszenia, a nie kolejna zabawka czy okazja do robienia sztuczek. Do psiego posłania możemy jednak włożyć „na zachętę” ulubioną zabawkę lub element własnego ubrania. Nie wolno psiakowi odpuszczać, nawet kiedy smutno piszczy i wznosi na nas łzawe oczy. Konsekwencja jest kluczem do sukcesu.
Oczywiście, spanie z psem ma także swoje zalety: przytulenie się do ciepłego czworonoga relaksuje,  dodaje otuchy, uczy empatii. Jest wsparciem szczególnie dla osób starszych czy pogrążonych w depresji. Dotyk zwierzęcia ma ogromną wartość terapeutyczną, pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Pies  nie tylko może działać jak „termofor” na obolałe mięśnie i stawy, ale też częste przytulanie się do niego sprawia, że wzmacniamy swój układ odpornościowy. W końcu mówi się, że najlepszymi czworonożnymi przyjaciółmi człowieka są łóżko i pies…

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Burek w pościeli Reviewed by on . Burek w pościeli Właściciele dzielą się na takich, którzy kochają spać z psem w jednym łóżku, oraz na takich, którzy chcą pupila tego oduczyć. Dlaczego psy „ład Burek w pościeli Właściciele dzielą się na takich, którzy kochają spać z psem w jednym łóżku, oraz na takich, którzy chcą pupila tego oduczyć. Dlaczego psy „ład Rating: 0

komentarze (4)

 • dwbem

  dwbem

  A ja śpię ze swoją średnią pinczerką, która mnie grzeje i nie przeszkadza. Poza tym bez przesady z tą teorią dominacji, ona wcale z tergo powodu, że ze mną śpi nie uważa się za równą czy ważniejszą. Rottweilerka śpi na swoim posłaniu ale też razem w mojej sypialni.

 • Szarusia6

  Szarusia6

  Ciekawe,ale na szczęście u mnie nie ma takiego problemu 😀

 • Pusio36

  Pusio36

  Przydatne 😀

 • paticzudek7@interia.pl

  dziękuje redakcjo za wysłuchanie mojej prośby a artykuł napewno mi pomógł jeszcze raz dziękuje

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top