wtorek, 12 grudnia 2017

Buldog francuski

27 lutego 2015 15:44 Zostaw komentarz

BOULEDOGUE FRANCAIS 748DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa:
9 FCI (psy do towarzystwa)
Wzrost: około 35 cm
Waga: 8-14 kg
Głowa:
mocna, szeroka i kwadratowa. Fałdy i zmarszczki prawie symetryczne. Czoło bardzo wypukłe, stop głęboko zaznaczony. Żuchwa łukowata i lekko wysunięta na przodogryz, policzki dobrze wypełnione, lecz nie wystające. Oczy okrągłe, ciemne, powieki czarne. Uszy stojące, zaokrąglone na końcu, osadzone wysoko na głowie, lecz nie za blisko siebie.
Tułów:
zwarty, grzbiet i lędźwie szerokie, klatka piersiowa szeroka, brzuch podkasany.
Ogon: naturalnie krótki, osadzony nisko, przylegający do pośladków, gruby u nasady, cienki na końcu, zwinięty lub załamany.
Szata: krótka, gładka, zwarta, błyszcząca i delikatna w dotyku.
Umaszczenie: pręgowane, płowe, łaciate lub białe
BOULEDOGUE FRANCAIS 086SZCZYPTA HISTORII:

Nie jest do końca jasne, z jakich krzyżówek wywodzi się buldog francuski. Jedna z tez sformułowana przez historyków kynologii mówi o jego rodzinnych powiązaniach z buldogiem angielskim. Krzepki i silnie zbudowany buldog cieszył się znakomita opinią ze względu na swe męstwo, jakim odznaczał się podczas walk z innymi psami i bykami. Te krwawe spektakle organizowane przez właścicieli aren czy cyrków pasjonowały Brytyjczyków do połowy XVIII wieku. Na szczęście położono kres tym barbarzyńskim praktykom. W drugiej połowie XIX wieku miłośnicy rasy wprowadzili innowację, krzyżując buldoga i inne psy molosowate ze znacznie mniejszymi terierami. Ten „terrier-bull”, rodzaj małego, dobrze umięśnionego szczurołapa, o bardzo krótkim tułowiu, przyciętych uszach i ogonie, być może był przodkiem dzisiejszego buldoga francuskiego. Choć prawdopodobnie jego protoplaści uczestniczyli niegdyś w walkach, buldożek francuski jako rasa nigdy nie brał w tym udziału. Oczywiście istnieje wiele innych teorii na temat jego pochodzenia. Szczególnie intrygująca jest historia uszu w kształcie płatka róży. Być może odziedziczył je po popularnym niegdyś toy-bulldogu o takich właśnie uszach, o którym wszelki słuch zaginął. Niektórzy hodowcy, dążąc do zachowania buldoga jako rasy, starali się zminimalizować jego rozmiary i selekcjonowali coraz to mniejsze okazy. Nazwane angielskim toy-bulldogiem, małe pieski o krótkich pyszczkach, przysadzistym tułowiu i zwisających uszach cieszyły się dużym powodzeniem w hrabstwie Nottingham. Ceniono je zarówno za talent, jakim wykazywały się tępieniu szkodników, jak i urok towarzyski. Mówi się, że koronkarze, zmuszeni do emigracji w celach zarobkowych podczas kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął Anglię w XIX wieku, przywieźli ze sobą w okolice Calais swych czworonożnych przyjaciół. Skrzyżowany z różnymi małymi terierami, angielski toy-bulldog dał początek rasie o stojących uszach.
BOULEDOGUE FRANCAIS 022
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 4/03, 6/07, 3/12, 12/15.

Buldog francuski Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 9 FCI (psy do towarzystwa) Wzrost: około 35 cm Waga: 8-14 kg Głowa: mocna, szeroka i kwadratowa. Fałdy i zmarszczki p DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 9 FCI (psy do towarzystwa) Wzrost: około 35 cm Waga: 8-14 kg Głowa: mocna, szeroka i kwadratowa. Fałdy i zmarszczki p Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top