środa, 20 marca 2019

Border collie

17 marca 2015 15:56 2 komentarzy

border collieDOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 1 FCI (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie). Obowiązuje próba pracy
Wzrost: pies idealny 53 cm, suka – nieco mniej
Waga: 18–25 kg
Głowa: czaszka szeroka, guz potyliczny niezbyt wyraźny. Kufa zwęża się w stronę końca, powinna być umiarkowanie krótka i mocna. Wierzchołek nosa czarny, stop wyraźnie zaznaczony.
Oczy: szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości. Ciemne, z wyjątkiem border collie o umaszczeniu merle, które mogą mieć oczy niebieskie lub różnobarwne.
Uszy: przeciętnej wielkości i grubości, szeroko rozstawione, noszone stojące lub półstojące i czujne na najmniejszy hałas. Wnętrze ucha obficie owłosione.
Tułów: umiarkowanie długi, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka i szeroka.
Chody: powinny być swobodne, regularne, łapy podnoszone są minimalnie. W czasie pracy pies sprawia wrażenie, jakby się skradał.
Ogon: umiarkowanie długi, ostatni kręg sięga co najmniej stawu skokowego, nisko osadzony, obficie owłosiony.
Umaszczenie: dopuszczalne wszelkie maści z wyjątkiem umaszczenia z przewagą białego.

Psy razy border collie potrafią być bardzo różnorodne.

border collie
border collie

Border collie – szczypta historii

Historia wielu ras pochodzących z Wysp Brytyjskich ginie we mgle otulającej angielskie i szkockie wrzosowiska. Podobnie jest z border collie, na szczęście literackie wzmianki pozwalają domyślać się okoliczności narodzin pasterza doskonałego. Pierwsze znalazły się w pismach Rzymianina Marka Terencjusza Warrona, relacjonującego przebieg kolonizacji Wysp Brytyjskich. Przybyli z kontynentu najeźdźcy przywieźli ze sobą psy, które świetnie sprawdzały się w ochronie żywego inwentarza i równie niestrudzenie zajmowały się pasieniem swoich podopiecznych. Z kolei wraz z wikingami na wyspach pojawiły się psy w typie szpica, które po skrzyżowaniu z wcześniejszymi mieszkańcami tych ziem dały mniejsze potomstwo o jeszcze silniejszym instynkcie pasterskim. Zwano je sheepdogs lub shepherds. Pisał o nich król Brytów, niejaki Hywel Dobry. Ten średniowieczny władca żyjący w dziesiątym wieku bez wątpienia należał do elity intelektualnej swoich czasów. Nie tylko skodyfikował walijskie prawo, ale miał także w zwyczaju opisywać otaczającą go rzeczywistość i przy okazji wspomniał o czarnych psach, które niezmordowanie i z wielką biegłością zaganiały stada owiec z popasu na nocleg. Skąd wzięła się nazwa border collie? Pierwszy jej człon można rozszyfrować dość łatwo. Przodkowie rasy pochodzili z pogranicza Anglii i Szkocji, z rejonu zwanego Borders. Trochę więcej trudności nastręcza przydomek collie. Znawcy rasy twierdzą, że może on pochodzić od angielskiego „coal”, które oznacza węgiel i ma związek z czarnym kolorem sierści..
border collie
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o rasie zapraszamy do zakupu numeru archiwalnego miesięcznika „Przyjaciel Pies” 6/05, 3/09, 8/11, 7/14.

Border collie Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 1 FCI (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie). Obowiązuje próba pracy Wzrost: pies idealny 53 cm, s DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 1 FCI (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie). Obowiązuje próba pracy Wzrost: pies idealny 53 cm, s Rating: 0

komentarze (2)

  • BorderCollie

    Border kocham jak widać chyba nawet po mojej nazwie … Ja polecam książkę Eweliny Budek pt Border Collie jest tam o tych psach wszystko sama przeczytałam tą książkę i naprawdę cała moja wiedza o borderach jest właśnie z tej książki Polecam , zgadzam się border collie są bardzo wymagające ale też kochane 😉

  • Lusia

    Border collie to wspaniała rasa, ale nie możemy zapominać że jednocześnie jest ona bardzo wymagająca. Aby wychować takiego psa, trzeba dokładnie opanować jego psychikę. Ale ja się wtrącać nie będę. Najlepiej po prostu przeczytać książkę Jona Katza ,,Psi Rok”. Gorąco ją polecam. Można przy niej płakać 😉

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top