wtorek, 12 grudnia 2017

Basenji

19 marca 2015 15:57 Zostaw komentarz

basenji1DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 5 FCI m(szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 6 (pasy ras pierwotnych)
Wzrost: 43 cm dla psa, 40 cm dla suki
Waga: 11 kg dla psa, 9,5 kg dla suki
Wrażenie ogólne: pies o delikatnej kości, arystokratycznym wyglądzie, o długiej szyi i ciasno zakręconym ogonku
Głowa: średniej szerokości, zwężająca się ku nosowi, stop słabo zaznaczony, zmarszczki na czole
Oczy: ciemne, migdałowate, ustawione ukośnie
Uszy: małe, spiczaste, proste, delikatne. Wierzchołki uszu leżą bliżej środka głowy niż zewnętrzna nasada
Tułów: wpisany w kwadrat, grzbiet prosty, klatka piersiowa głęboka i owalna
Ogon: osadzony wysoko i zakręcony w obwarzanek
Szata: włos krótki, błyszczący, gęsty, skóra bardzo elastyczna
Umaszczenie: czarno-białe, rudo-białe, czarne, płowo-białe, czarne podpalane, pręgowane
Znaki szczególne: nie szczeka, „jodłuje”. Suka ma cieczkę raz w roku, jak większość najbardziej pierwotnych ras
basenji2SZCZYPTA HISTORII:
Pierwsze wzmianki o psach zbliżonych wyglądem do współczesnego basenji pochodzą z Egiptu z 2700 roku p.n.e. Najstarszy wizerunek tych psów odnaleziono w grobowcu faraona Cheopsa. W Egipcie basenji pełniły rolę psów stróżujących, myśliwskich i jednocześnie były psami do towarzystwa. Już wtedy opisywano, że jest to pies wyjący (jodłujący) w odróżnieniu od innych żyjących w tamtych czasach. Trudno stwierdzić, czy pierwsze basenji przywędrowały do Egiptu z głębi Afryki, czy też odwrotnie. Więcej zwolenników ma jednak wersja pierwsza, tłumacząca, że plemiona Pigmejów były bardzo niechętne wszelkim napływom ze świata zewnętrznego. Według drugiej teorii to Egipcjanie na stutek odpowiednio prowadzonej hodowli doprowadzili do efektu zakręconego ogona i nieszczekania. Warto podkreślić, że w Kongo psy te służyły przede wszystkim do polowania (zaganiania zwierzyny) oraz… do zaspokajania głodu. Podczas polowania nosiły na szyjach drewniane dzwoneczki, których dźwięk pozwalał myśliwym zorientować się, gdzie w danym momencie znajdują się ich psy. W swoich pamiętnikach w 1868 roku o basenji pisze niemiecki badacz Afryki Georg Schweinfurth. Psy te do Europy trafiły pod koniec XIX w. W 1895 roku były pokazywane na angielskim Crufcie jako teriery z Kongo. Jednak nie dochowano się po nich potomstwa, gdyż padły na nosówkę. W 1908 roku urodził się pierwszy miot basenji w berlińskim ogrodzie zoologicznym. Przez pół wieku sprowadzano z Afryki kolejne psy i suki. Część z nich zapoczątkowała hodowle, inne nie dały potomstwa, gdyż nie były odporne na panujące w Europie psie choroby. Ponieważ rasa najszybciej rozwijała się w Anglii, kraj ten został jej patronem. W 1942 roku ogłoszono pierwszy oficjalny wzorzec basenji.
basenji3
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies”
1/99, 10/06, 10/11, 9/14.

Basenji Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 5 FCI m(szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 6 (pasy ras pierwotnych) Wzrost: 43 cm dla psa, 40 cm dla suki Waga: DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 5 FCI m(szpice i psy w typie pierwotnym), sekcja 6 (pasy ras pierwotnych) Wzrost: 43 cm dla psa, 40 cm dla suki Waga: Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top