czwartek, 14 grudnia 2017

Barbarzyńca w ogrodzie

16 kwietnia 2017 08:00 4 komentarzy

Żywopłot z iglaków?

Tak, ale… Właściciele ogrodów często sadzą wzdłuż ogrodzenia tuje lub cyprysy, których szpaler osłania działkę od ulicy lub sąsiednich posesji. Pamiętajmy, że pies zawsze broni swojego terytorium i nie zrezygnuje z tego tylko dlatego, że zobaczy żywopłot. Warto więc pozostawić pupilowi „deptak” między płotem a ścianą zieleni  (o szerokości 60–100 cm w zależności od wielkości psa), by mógł do woli odstraszać intruzów. Sam żywopłot warto osłonić niską siatką lub płotkiem, żeby nie ucierpiał w czasie tych przebieżek. Można też utwardzić ścieżkę, mieszając podłoże ze żwirem, by po deszczu nie było na niej błota, zabieg zabezpieczy też podmurówkę przed „podkopem”.

Ogrodowy staw – wielka pokusa 

Dla wielu psów kąpiel w zbiorniku wodnym to coś, czemu nie można się oprzeć. Listę zapalonych pływaków otwierają oczywiście labradory. Kolejne miejsca zajmują: nowofundlandy, setery irlandzkie i angielskie, golden retrievery, amerykańskie spaniele wodne, cocker spaniele, irlandzkie spaniele wodne, pudle, nova scotia duck tolling retrievery oraz portugalskie psy wodne. Jeżeli w obrębie posesji znajduje się naturalny staw, to posiadanie psa uwielbiającego kąpiele nie stanowi problemu. Jeśli jednak zastanawiamy się nad samodzielnym wykonaniem oczka, musimy rozważyć, jaki materiał wykorzystać. Niestety folia PCV, nawet dobrze zabezpieczona grubą agrowłókniną, może przegrać z ostrymi pazurami psa. Zdecydowanie lepszym wyborem (choć bardziej kosztownym) jest geomembrana EPDM lub maty bentonitowe. Geomembrana EPDM jest odporna na promieniowanie UV oraz niskie i wysokie temperatury. Przy czterdziestostopniowym mrozie nadal zachowuje elastyczność i nie pęka jak inne produkty tego typu. Z kolei wykonane z bentonitu naturalnego sodowego maty mają pewną wadę. Zapewniają szczelność oczka tylko przy dociśnięciu warstwą gruntu o grubości co najmniej 35–40 cm lub po zalaniu warstwą betonu o minimalnej grubości 15 cm. Inne materiały, z których można wykonać oczko odporne na psie pazury to siatkobeton, uszczelnienie z grubej warstwy gliny lub laminat. Materiał to oczywiście nie wszystko. Trzeba pamiętać o zrobieniu łagodnego wejścia do wody, żeby pies mógł się bezpiecznie  z niej wydostać, nie depcząc roślin.

Ekorady nie tylko na owady 

Do pielęgnacji ogrodu często używa się środków chemicznych (przeciw szkodnikom, chorobom roślin, gryzoniom), preparatów owadobójczych oraz nawozów, chociaż dla ludzi, psów i środowiska bezpieczniejsze są metody naturalne. Jeżeli chodzi o środki ochrony roślin, istnieją cztery podstawowe rodzaje preparatów, które możemy przygotować sami. To gnojówka roślinna, wyciąg, wywar i napar.  Gnojówkę wykonujemy, zalewając świeże ziele zimną wodą (1 kg ziela na 10 l wody)  w niemetalowym naczyniu. Pojemnik należy umieścić w miejscu odosobnionym (zapach podczas procesu fermentacji jest bardzo nieprzyjemny) i przykryć gazą, aby uniemożliwić dostęp owadom, a zapewnić cyrkulację powietrza. Okres fermentacji trwa od dwóch do czterech tygodni (im cieplej, tym szybciej). Gnojówka, którą mieszamy raz dziennie, jest gotowa, gdy przestanie się pienić  i uzyska klarowność. Drugi środek, który warto stosować, to wyciąg roślinny (nastój), uzyskany przez zalanie zimną wodą świeżego lub suszonego ziela i odstawienie go na 12–24 godziny, aż do wytworzenia lekkiej pianki. Wyciąg należy zużyć tego samego dnia. Można też przygotować z niego wywar. Po wspomnianym czasie należy go przez  30 minut gotować na małym ogniu. Gorący płyn trzeba przelać do słoiczków i zawekować. W takiej postaci zachowuje ważność przez 3–4 miesiące, po otwarciu – około tygodnia. Czwartym preparatem jest napar, który wykonujemy przez zalanie wrzątkiem świeżego lub suszonego ziela. Należy go zużyć tego samego dnia.  Gnojówka z pokrzywy świetnie działa na mszyce i przędziorki, z czarnego bzu odstrasza krety i nornice. Wywar ze skrzypu polnego jest dobry na choroby grzybowe, gnojówka ze skrzypu pomoże pozbyć się mszyc, miseczników i przędziorków. Napar z rumianku odstraszy mszyce i gąsienice, wywar z aksamitki wyleczy zgorzel siewek, a napar z chrzanu – zgniliznę brunatną. Napar z liści pomidora skutecznie zwalczy mszyce, przędziorki i muszki owocówki,  a z nasion jodły odstraszy ślimaki. Zamiast stosować sztuczne nawozy warto w ogrodzie ustawić kompostownik i gromadzić w nim odpady z ogrodu na specjalnych pryzmach. Ulegając rozkładowi, dostarczą nam doskonałej materii organicznej, która może wzbogacić glebę i poprawić jej strukturę. Dobrze przygotowany kompost ma zbawienny wpływ na rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że wyrzucane resztki mogą stanowić dla psiaka nie lada pokusę. Dlatego należy kompostownik zabezpieczyć, przykrywając go lub stawiając w niedostępnym miejscu. Z kolei owady najlepiej zwalczać ustawiając w miejscach wypoczynku rośliny, które skutecznie je odstraszą. Lawenda wąskolistna, pelargonia szorstka, macierzanka, bazylia, mirt pospolity, kocimiętka czy mięta pieprzowa będą zdobić balkon, taras lub patio, a przy okazji uwolnią nas od much i komarów. Zaprojektowanie pięknego, bezpiecznego dla wszystkich domowników ogrodu nie jest trudne ani też specjalnie kosztowne. Wszystko jest kwestią determinacji i konsekwencji w działaniu. Dla chcącego nic trudnego!
Anna Andrzejewska

Nie zostawiajmy czworonoga na balkonie Nie każdy ma ogród. Czasem jego namiastkę stanowi taras czy balkon, na którym można usiąść w ciepłe dni. Nasi czworonożni podopieczni także chętnie korzystają z tych przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że balkon, szczególnie od strony południowej i zachodniej bardzo się nagrzewa. Nawet jeżeli nasz pupil uwielbia na nim siedzieć, sprawdźmy, czy nie jest tam za gorąco. Lepiej by wylegiwał się w ulubionym miejscu, gdy domownicy są w domu.


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 5/2014

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3 4

Barbarzyńca w ogrodzie Reviewed by on . Żywopłot z iglaków? Tak, ale... Właściciele ogrodów często sadzą wzdłuż ogrodzenia tuje lub cyprysy, których szpaler osłania działkę od ulicy lub sąsiednich pos Żywopłot z iglaków? Tak, ale... Właściciele ogrodów często sadzą wzdłuż ogrodzenia tuje lub cyprysy, których szpaler osłania działkę od ulicy lub sąsiednich pos Rating: 0

komentarze (4)

 • aga6189

  aga6189

  Mam takie same zabezpieczenia jak w tekście 🙂 Roślinki mam otoczone małymi płotkami , a psiaki uczę, że nie mogę wejść do konkretnej części ogrodu. Mają część ogrodu ” tylko dla siebie” 🙂

 • aga6189

  aga6189

  Zabezpieczenie ogrodu przed psiakiem wcale nie jest takie trudne… 😀

  • Redakcja

   Redakcja

   Na pewno, dla chcącego nic trudnego :-). Może podzielisz się przykładami, jeśli masz pomysły inne niż w tekście?

 • www.comfortbed.pl

  Myślę, że odrobina dobrych chęci i pomysłowości wystarczy by pis nie narobił szkód. Wystarczy parę zabezpieczeń i ani psu ani przestrzeni ogrodowej nic nie grozi.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top