niedziela, 20 stycznia 2019

Anatomia psa: Ucho

14 maja 2018 05:53 1 komentarz

Ucho psa składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, ucha środkowego i ucha zewnętrznego. Największe zainteresowanie hodowców i sędziów budzi oczywiście ta ostatnia. W warunkach naturalnych wszelkie zmiany kształtu małżowiny usznej są niedopuszczalną ekstrawagancją, choćby dlatego, że upośledzają sprawność słuchu. Żadne dzikie zwierzę nie ma uszu wiszących. Psy o wiszących uszach mogły być preferowane przez ludzi z tego powodu, że wyglądają bardziej „szczeniakowato” (fachowo nazywa się to zachowaniem cech juwenilnych).
faraonUszy pierwotne:
duże, cienkie uszy psa faraona oddają dużo ciepła. Uszy są wysoko osadzone, to znaczy znajdują sie na tej samej linii co górna krawędź mózgoczaszki. Uszy najbardziej zbliżone do wilczego pierwowzoru mają szpice.
collieUszy stojące:
lekko załamane uszy collie. Niektóre psy owczarskie, te wywodzące się od szpica torfowego, mają uszy stojące.

mopsUszy guzikowate: jest to ucho załamane tuż nad krawędzią czaszki, występujące u wielu terierów i mopsów. Takie ucho nazywa się po angielsku „button ear”.
whippetUszy „różyczkowate”:
załamane do tyłu i leżące na głowie ucho whippeta. Po angielsku takie uszy nazywają się „rose ear”. Występują np. u buldoga angielskiego, greyhounda i whippeta.
bassetUszy wiszące:
długie uszy basset hounda. Wiele psów ma uszy wiszące. Co ciekawe, tego typu uszy wpływają na sprawność tropienia. Otóż wiszące, bardzo długie i pofałdowane uszy gończych, przy tropieniu wloką się końcami po ziemi, wzbijając w powietrze cząsteczki zapachowe. Do tego tworzą po bokach głowy swego rodzaju kurtynę, dzięki której cząsteczki zapachu nie rozpraszają się, lecz trafiają prosto do nosa. Włos bardzo obfity, długi i gęsty obciąża natomiast uszy tak mocno, że po prostu nie mogą one stanąć. Tak jest u wielu owczarków (briard, komondor, puli, bearded collie). Uszy wiszące, a już szczególnie te najcięższe i porośnięte, także w środku, obfitym włosem, wymagają starannej pielęgnacji.
papillon
Uszy w kształcie rozłożonych skrzydeł motyla charakterystyczne dla rasy psów papillon. Sposób noszenia ucha jest cechą decydującą o przynależności psa do takiej, a nie innej rasy.
toy
Uszy w kształcie płomyka świecy u angielskiego toy terriera.
buldo
Uszy buldoga francuskiego, stojące i zaokrąglone na końcu, nazywane są „uszami nietoperza”.

Autor: Mirosław Redlicki
Rysunki: Anna Kurek
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zamów numer 3/2008 TUTAJ!

Anatomia psa: Ucho Reviewed by on . Ucho psa składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, ucha środkowego i ucha zewnętrznego. Największe zainteresowanie hodowców i sędziów budzi oczywiście ta o Ucho psa składa się z trzech części: ucha wewnętrznego, ucha środkowego i ucha zewnętrznego. Największe zainteresowanie hodowców i sędziów budzi oczywiście ta o Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top