czwartek, 21 lutego 2019

Anatomia psa: Ruch

16 maja 2018 06:00 Zostaw komentarz

Wiele czworonogów, które wyglądają pieknie na stojąco, w ruchu ujawnia rozmaite wady budowy.

Psy poruszają się trzema rodzajami chodów: stępem, kłusem i galopem. Stęp (rysunek poniżej) jest najwolniejszym z chodów, w którym psiak dotyka ziemi jednocześnie trzema nogami. Nazywa się to chodem czterotaktowym, bo słychać przy nim uderzenie każdej łapy z osobna. Z zasady ten typ ruchu jest właściwy dla psów pociągowych i molosów, które szybszym chodem posługiwać się mogą tylko na krótkich dystansach.
FAZY RUCHU W STĘPIE:
stępChodem, jakim na co dzień posługuje się większość psowatych, w tym wilki, jest kłus (rysunek poniżej). To chód dwutaktowy, stosunkowo szybki i mało męczący. Wilki pokonują nim nawet 70 km bez przerwy! Najszybszy jest kłus kojota (do 35 km na godzinę). W tym chodzie oceniane są psy na wystawach, bez względu na to, czy jest właściwy rasie, czy nie.
FAZY RUCHU W KŁUSIE:
kłus
Ważne jest, aby pies stawiał tylne łapy tuż za śladem przednich. Jeśli tzw. kątowanie tyłu jest głębsze, to pies „ściga się” (łapa tylna stawiana jest w śladzie przedniej) lub „przekracza” (tylna łapa przed śladem przedniej). W obu wypadkach pies ma poważne problemy z utrzymaniem równowagi w kłusie (rysunek poniżej).
przekraczanieSwoiste problemy z kłusem mają rasy krótkonogie, a przy tym mocno kątowane (np. jamniki). Przenoszą one tylne kończyny do przodu, zataczając nimi mniejszy lub większy łuk, bo stawiane prosto nie zmieściłyby się pod psem. Taki ruch wiąże się z bardzo znacznym nakładem energii.
Specyficzną formą kłusa jest tzw. inochód, w którym pies przenosi kończyny w schemacie: dwie prawe, dwie lewe (rysunek poniżej). Chyba niesłusznie uznawany jest przez autorów większości wzorców za nieestetyczny i nieprawidłowy inochód jest sposobem poruszania się pochłaniającym najmniej energii. Stosują go niektóre rasy koni, wielbłądy i lamy.
inochódBardzo osobliwą formą kłusa jest tzw. „hackney” (rysunek poniżej), w którym przednie nogi podnoszone są nie tylko wysoko, ale i sztywno. Jest to ruch wadliwy u psów, chociaż amerykański wzorzec pinczera miniaturowego uznaje go za prawidłowy.
hackneyNajszybszym chodem psa jest galop trzytaktowy (rysunek poniżej). Galop może przechodzić w taki etap, gdy występuje moment zawieszenia wszystkich kończyn ponad podłożem. Pęd wymaga od czworonoga znacznego wysiłku. Dzikie psowate posługują się nim tylko na bardzo krótkich dystansach. Wśród psów mistrzami galopu są charty, u których występują nawet dwa momenty zawieszenia w powietrzu: z kończynami wyciągniętymi do przodu i do tyłu i złożonymi pod tułowiem. Galopem pracują w polu setery i pointery. Dość ciężkim, ale stosunkowo wytrwałym galopem poruszają się psy gończe przeznaczone do polowań konno, np. fokshoundy.
FAZY RUCHU W GALOPIE:
galop
Autor: Mirosław Redlicki
Rysunki: Anna Kurek
Zainteresował Cię ten temat? Więcej przeczytasz w numerze archiwalnym 6/2008. Możesz go zamówić TUTAJ.

Anatomia psa: Ruch Reviewed by on . Wiele czworonogów, które wyglądają pieknie na stojąco, w ruchu ujawnia rozmaite wady budowy. Psy poruszają się trzema rodzajami chodów: stępem, kłusem i galopem Wiele czworonogów, które wyglądają pieknie na stojąco, w ruchu ujawnia rozmaite wady budowy. Psy poruszają się trzema rodzajami chodów: stępem, kłusem i galopem Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top