niedziela, 20 stycznia 2019

Anatomia psa: Kończyny

17 maja 2018 06:02 Zostaw komentarz

Siła ciężkości działająca na kończyny psa powinna być rozłożona w ten sposób, by ciężar czworonoga utrzymywany był głównie przez właściwie ustawione kości, bez dodatkowej pracy mięśni i ścięgień. Rolę podporową pełnią przede wszystkim kończyny przednie, kończyny tylne służą głównie do napędu.

1) Prawidłowo zbudowane kończyny widać poniżej na rysunku po lewej: jeśli przez tak ustawioną przednią kończynę przeprowadzić linię prostą, to – patrząc zarówno z przodu, jak i z boku – powinna ona przejść mniej więcej przez środek długości łopatki, nadgarstek i śródręcze.2) Na środkowym rysunku widzimy wadę postawy kończyn przednich, tzn. postawę iksowatą, przy której stawy nadgarstkowe są do siebie zbliżone. Jest to bardzo poważna wada, w znacznym stopniu upośledzająca ruch psa. Jest powszechna u psów krótkonogich, np. u pekińczyków.
3) Na rysunku po prawej widzimy postawę szpotawą, w której łapy ustawione są do wewnątrz.
lapy_przod024) Poniżej po lewej widzimy tzw. postawę francuską, zwaną też odsiebną. Jest ona typowa dla krótkonogich terierów, bo ułatwia pracę w norze (np. terier szkocki), dla welsh corgi cardiganów, bassetów i jamników. Nie należy mylić tej postawy z iksowatą, która jest u wymienionych ras wadliwa i niedopuszczalna.
5) Po środku widzimy postawę rozbieżną, rzadko spotykaną, związana jest na ogół ze zbyt krótką łopatką.
6) Postawa zbieżna, widoczna na ostatnim rysunku po prawej, choć zasadniczo nieprawidłowa, jest typowa dla bedlington teriera.
lapy przod01Kończyny tylne:
7) Na rysunku pierwszym z lewej widzimy prawidłowo zbudowane kończyny tylne. Oglądane od tyłu, powinny być ustawione zawsze równolegle do siebie i pionowo względem podłoża.
8) Postawa iksowata (druga od lewej) jest zawsze wadliwa, bardzo często występuje u owczarków niemieckich, ale także u ciężkich psów molosowatych i małych piesków ozdobnych, np. maltańczyków czy hawańczyków.
9) Postawa krowia (na rysunku trzecim od lewej) – łagodniejsza forma postaci iksowatej; śródstopia są bardzo blisko siebie, a tylko łapy rostawione na zewnątrz. Występuje bardzo często u psów, które mają tzw. wilcze pazury (dodatkowe palce na łapach). Tak jest w przypadku owczarków francuskich (briard, beauceron, pirenejski. Obecność wilczych pazurów nie jest psu do niczego potrzebna, przeciwnie, łatwo ulegają one urazom i psują postawę.
10) Postawa beczkowata (pierwsza po prawej) to taka, w której stawy skokowe skierowane są na zewnątrz, a łapy znajdują się we właściwym miejscu. Choć wadliwa, zdarza się u wielu ras.
Przy oglądaniu kończyn tylnych z boku rzuca się w oczy postawa szablasta (u owczarków niemieckich) – śródstopie nie jest ustawione pionowo w stosunku do podłoża, lecz pod kątem mniejszym od prostego. U owczarków niemieckich jest to wada wprost nagminna i stwarza znaczne problemy podczas ruchu.
lapy tyl

Anatomia psa: Kończyny Reviewed by on . Siła ciężkości działająca na kończyny psa powinna być rozłożona w ten sposób, by ciężar czworonoga utrzymywany był głównie przez właściwie ustawione kości, bez Siła ciężkości działająca na kończyny psa powinna być rozłożona w ten sposób, by ciężar czworonoga utrzymywany był głównie przez właściwie ustawione kości, bez Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top