wtorek, 20 lutego 2018

Alergia – podstępna choroba dotykająca nie tylko człowieka

13 listopada 2017 08:07 Zostaw komentarz

Alergia, zwana chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jest nieprawidłową i nadmierną reakcją układu immunologicznego na alergen – substancję obcą dla organizmu, występującą w środowisku. Mechanizm działania alergii jest bardzo podobny zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. U psów najczęściej pojawia się alergia pokarmowa i kontaktowa.

English Bulldog on floor.

Alergia u psów

Alergia może spotkać tak naprawdę każdego psa, niezależnie od jego płci, rasy, czy wieku. Oczywiście są takie rasy, które są bardziej podatne na występowanie alergii, np. labrador, owczarek niemiecki, bokser, czy golden retriever.

Alergia pokarmowa najczęściej przytrafia się szczeniakom i młodym psom w wieku 4-5 lat.

Na co mogą być uczulone psy?

Bardzo często zdarza się, że psy są uczulone na różne pokarmy. Przede wszystkim może to być drób, jajka – białko i żółtko, wołowina, ryby oraz mleko. Tego typu alergie najczęściej objawiają się świądem, pokrzywką, zapaleniem uszu, zapaleniem warg, zapaleniem opuszków palcowych, a także rozstrojem żołądka, czy apatią. Sposobem na leczenie tego typu uczulenia jest zastosowanie diety eliminacyjnej – unikanie pokarmów powodujących alergię – lub hipoalergicznej – specjalnie przygotowanej karmy. Prawdopodobieństwo pojawienia się alergii pokarmowej zwiększa się, gdy przez dłuższy okres (np. 2 lata) żywimy psa taką samą karmą.

Innym typem alergii, która może spotkać naszego czworonoga, jest alergia na różnego rodzaju pyłki, roztocze, kurz, owady (pchły, komary), czy pleśnie. Objawami takiego uczulenia są zmiany skórne i świąd. Aby nasz pies nie cierpiał z powodu tego typu alergii, należy pomóc psu unikać jej źródła.

Jak zdiagnozować alergię i jej źródła u naszego psa?

Przy diagnozie alergii, na początku, ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z właścicielem czworonoga oraz kilku badań. Z pewnością przydatne będą skórne testy alergiczne: punktowe, skórne, czy skaryfikacyjne. Kolejnymi badaniami, które warto wykonać jest badanie rozmazu krwi, biopsja skóry oraz testy na IgE.

Leczenie alergii

Tak naprawdę nie ma jednego skutecznego lekarstwa na psią alergię. W przypadku alergii pokarmowej możemy po prostu wyeliminować produkty wywołujące alergię. Gdy nas pies cierpi na innego rodzaju alergię możemy skorzystać z alternatywnych metod: biorezonansu, akupunktury, homeopatii, czy terapii enzymatycznej.

Zapisz

Alergia – podstępna choroba dotykająca nie tylko człowieka Reviewed by on . Alergia, zwana chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jest nieprawidłową i nadmierną reakcją układu immunologicznego na alergen – substancję obcą dla organizmu, wystę Alergia, zwana chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jest nieprawidłową i nadmierną reakcją układu immunologicznego na alergen – substancję obcą dla organizmu, wystę Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top