piątek, 22 marca 2019

Adopcja psa ze schroniska – ważne informacje

24 czerwca 2017 15:24 Zostaw komentarz

Z ostatnich raportów wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na adopcję psów ze schronisk. Jest to bardzo dobra informacja, zważywszy, że liczba potrzebnych schronisk oraz ich podopiecznych wcale się nie zmniejsza.

Dog on the Grass

Adopcja psa – od czego zaczynamy?

Przede wszystkim, przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji, powinniśmy przemyśleć ten pomysł i przedyskutować go z pozostałymi domownikami. Musimy zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednimi warunkami domowymi i materialnymi, aby w naszym gospodarstwie pojawił się psiak. Weźmy również pod uwagę nasz styl życia – czy będziemy mieć wystarczająco dużo czasu, aby zaopiekować się czworonogiem, karmić go, wyprowadzać na spacery? Czy wszyscy domownicy zgadzają się na adopcję psa?

Kiedy już przemyślimy wszystkie te wątki i podejmiemy ostateczną decyzję o adopcji, musimy zastanowić się, jakiego psiaka byśmy chcieli – małego, dużego, z krótką sierścią, długą, jakiej płci, rasy? Taką decyzję również powinni wspólnie podejmować wszyscy domownicy, ponieważ to właśnie te osoby będą opiekować się czworonogiem i go wychowywać.

Decyzja podjęta – co dalej?

Gdy już podjęliśmy decyzję, jakiego psa chcielibyśmy adoptować, powinniśmy wybrać się na wycieczkę po okolicznych schroniskach, aby odnaleźć tam idealnego dla nas pupila. W wyborze z pewnością pomogą nam pracownicy schroniska i wolontariusze w nim działający. Niektóre schroniska dysponują internetową bazą – ogłoszeniami, gdzie możemy znaleźć informacje dotyczące psów szukających nowej rodziny. Możemy również skontaktować się telefonicznie z opiekunem danego czworonoga, aby uzyskać więcej szczegółów. Po dokonaniu wyboru udajemy się do schroniska na pierwsze osobiste spotkanie z psiakiem. Takie wizyty zawsze odbywają się w towarzystwie opiekuna. Większość schronisk będzie wymagało, aby przed adopcją wybrać się z psem na kilka spacerów przedadopcyjnych. Taki zabieg pozwala, z jednej strony opiekunowi psa upewnić się, że jego nowy potencjalny właściciel jest przekonany co do adopcji i decyzji o niej nie podjął pod wpływem chwili, z drugiej zaś eliminuje u psa stres związany z adopcją i nową rodziną.

Formalności

Aby adoptować psa ze schroniska, musimy dopełnić kilku formalności. Nowy właściciel musi być, przede wszystkim, pełnoletni! W większości przypadków przy odbiorze psa musimy wypełnić specjalnie opracowane ankiety oraz podpisać umowę adopcyjną, w której m.in. zobowiązujemy się do godnego traktowania zwierzęcia, zapewnienia mu odpowiednich warunków, czy odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Do schroniska musimy przyjść z dowodem osobistym, obrożą i smyczą.

Czego możemy wymagać od schroniska?

Pamiętajmy, że nie tylko my, jako właściciele psa, musimy spełnić pewne warunki, ale również schronisko ma swoje obowiązki. Schronisko może oddać nowemu opiekunowi psa zdrowego, odrobaczonego i z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo każdy pies powinien mieć aktualną książeczkę zdrowia.

Po spełnieniu wszystkich warunków i formalności możemy zabrać naszego nowego pupila do domu i zacząć cieszyć się nowymi wspólnie spędzanymi chwilami.

Adopcja psa ze schroniska – ważne informacje Reviewed by on . Z ostatnich raportów wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na adopcję psów ze schronisk. Jest to bardzo dobra informacja, zważywszy, że liczba potrzebny Z ostatnich raportów wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na adopcję psów ze schronisk. Jest to bardzo dobra informacja, zważywszy, że liczba potrzebny Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top