Pies biegający po łące

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób. Jednak warto dowiedzieć się więcej na temat tych małych pajęczaków, aby nie wpadać w panikę, gdy odnajdziemy pasożyta na swoim czworonogu.

Kleszcze są wszędzie

Kleszcze atakują zwierzęta i ludzi od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Występują najliczniej na łąkach i w lasach, ale można je spotkać na osiedlowym skwerku i przydomowym ogródku. Uczepione spodniej części liści traw, drzew i krzewów czekają wiele tygodni, a czasem miesięcy na swoją ofiarę. Kiedy już zaatakują, trudno je zauważyć w sierści pupila, ponieważ mają zaledwie kilka milimetrów.

Po pierwsze profilaktyka

Najważniejsze jest, aby pies i kot były zabezpieczone przeciw pasożytom zewnętrznym specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla danego gatunku. Na rynku jest wiele różnych środków – obroże, krople na skórę, aerozole, tabletki. Dodatkowo istotne jest, by po każdym spacerze sprawdzać, czy w skórę czworonoga nie jest wczepiony niepożądany gość.

Alarm! Jest kleszcz!

Co zrobić, gdy zauważysz kleszcza na skórze swojego psa lub kota? Najważniejsze to zachować zimną krew. Pamiętaj, że jeśli kleszcz zostanie usunięty w ciągu 24 godzin od wczepienia, istnieje niewielka szansa, że bakterie czy pasożyty, których może być nosicielem zakażą lub zarażą Twojego ulubieńca.

Aby usunąć kleszcza najskuteczniejsza będzie specjalna pęsetka automatyczna. Uchwyć nią ciało pasożyta, tuż przy skórze i delikatnie wykręć. Pamiętaj, aby niczym nie smarować pajęczaka wczepionego w skórę.

Kiedy już uporasz się z pasożytem, zdezynfekuj miejsce ukąszenia, a następnie obserwuj swojego ulubieńca, żeby w porę zauważyć objawy ewentualnych chorób. Jeśli w skórze pupila zostanie główka kleszcza, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

Objawy chorób odkleszczowych

Jeśli Twój ulubieniec ma problemy z poruszaniem się, jego stawy są opuchnięte, ma także powiększone węzły chłonne i podwyższoną temperaturę ciała, to może być borelioza. Jeżeli pies chudnie, ma biegunkę i krwawi z błon śluzowych, możesz podejrzewać erlichiozę.

Stan podgorączkowy lub gorączka, brak apetytu i zmniejszone pragnienie, a także ociężałość, ospałość, apatia oraz powiększenie węzłów chłonnych czy ciemne zabarwienie moczu mogą świadczyć o groźnej babeszjozie.

Gdy zauważysz niepokojące objawy u swojego czworonoga, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii. Szybko podjęte leczenie pozwoli zwierzęciu na powrót do zdrowia.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies biegający po łące
Zdrowie

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres