Apteczka dla psa

Wakacyjna apteczka psa. Ludzkie leki – nie dla zwierząt.

Pakując bagaże na wakacyjny wyjazd, warto poświęcić chwilę na przygotowanie dobrze wyposażonej apteczki – nie tylko dla dwunożnych członków Twojej rodziny, ale także dla tych czworonożnych. Od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale dobrze być przygotowanym na różne, awaryjne sytuacje.

Przepisane leki

W apteczce Twojego pupila powinny znaleźć się przede wszystkim leki, które zwierzę przyjmuje na co dzień. Pamiętaj, aby zabrać większą porcję medykamentów, niż odliczona liczba tabletek, gdyż pupil może na przykład zwymiotować lek. Warto mieć ze sobą również dodatkową receptę lub wypisane zalecenie od Twojego lekarza weterynarii, gdyby z jakiegoś powodu doszło do utraty zapasów. Dzięki temu łatwo dokupisz lekarstwa w miejscu pobytu.

Zdrowa skóra

Poza regularnie przyjmowanymi przez pupila środkami, do apteczki warto spakować preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, gdyby pupil zranił się. Twój ulubieniec, jadąc na urlop, powinien być zabezpieczony przeciwko pasożytom, jednakże żaden preparat nie chroni w 100% przed wczepieniem się kleszcza. Z tego powodu dobrze jest mieć ze sobą pęsetkę lub inne akcesorium do usuwania tych pajęczaków ze skóry. Zabierz ze sobą również specjalny krem z filtrem – zwłaszcza, jeśli masz w domu rasę bezwłosą. Tego rodzaju preparatem dobrze jest smarować skórę nosa, która często ulega poparzeniom słonecznym.

Uwaga piasek

Jadąc na wakacje, zadbaj o oczy i uszu swojego czworonoga, które często podczas zabaw na plaży mają intensywny kontakt z piaskiem. Dlatego warto zabrać ze sobą płyn fizjologiczny w małym ampułkach (np. 5-10ml), którym bezpiecznie możesz przepłukać oczy zwierzęcia. Do pielęgnacji okolic oczu oraz do mycia uszu zapakuj specjalne preparaty przeznaczone do tego celu.

Gdy pies ma alergię

Jeśli Twój pies lub kot cierpi z powodu alergii np. na jad owadów, skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii możliwość zabrania ze sobą leku przeciwwstrząsowego w zastrzyku. W niektórych sytuacjach taki preparat może uratować życie pupila.

Leki dla ludzi- nie dla zwierząt!

Bardzo ważne jest to, aby apteczka Twojego pupila zawierała leki przeznaczone dla zwierząt. Pamiętaj, że niektóre ludzkie medykamenty (np. popularne preparaty zawierające ibuprofen) mogą być bardzo szkodliwe dla zwierząt. Co więcej środki przeznaczone dla psów, mogą być również trujące dla kotów, zatem zawsze stosuj wyłącznie preparaty przepisane przez lekarza dla danego czworonoga. Nigdy nie podawaj pupilowi ludzkich leków na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. Po pierwsze nie szkodzić – to najważniejsza zasada, o której zawsze warto pamiętać.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres