Large-offset_541257

Jak zadbać o psa i kota w czasie upałów?

Lato to pora odpoczynku i słońca, kiedy wszyscy pragniemy „naładować baterie” na resztę roku. Chętnie korzystamy z uroków pięknej pogody i więcej czasu spędzamy na dworze. Wielu z nas towarzyszą psy i koty. Co zrobić, by i dla nich letni czas był przyjemny, a przede wszystkim bezpieczny?

W trakcie upałów ważne jest, aby zapewnić psom i kotom chłodne miejsce do odpoczynku. Jeśli pies spędza większość czasu na dworze, niezbędne jest zorganizowanie mu zacienionej przestrzeni i chłodnego podłoża (np. kawałka trawnika). Można kupić również specjalne maty chłodzące, które będą dla niego ulgą w najgorętsze dni. Czworonogom w domu także powinniśmy zapewnić przyjemną temperaturę. Przydadzą się do tego rolety okienne, wentylatory, klimatyzacja, czy wymienione już maty chłodzące. Zawsze pamiętajmy również o stałym dostępie do świeżej, chłodnej wody. I nigdy nie zostawiajmy pupila w zaparkowanym samochodzie- nawet z uchylonym oknem.

W gorące dni najlepiej wybrać się na dłuższy spacer z psem wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatury są nieco niższe. Pamiętajmy również, że pies znajduje się zdecydowanie niżej niż my, a jego opuszki łap i skóra brzucha są narażone na temperaturę podłoża. Z tego powodu starajmy się chodzić po trawie lub ziemi, zamiast po rozgrzanym betonie czy asfalcie, nad którymi temperatura w czasie upałów może sięgać nawet 60°C!

To również powód, dla którego nie powinniśmy golić brzuchów czworonogów. Przecież nasze pupile przed promieniami słońca i przegrzaniem chroni właśnie sierść.  Jeśli mamy w domu zwierzę bezwłose np. grzywacza chińskiego lub kota sfinksa, zadbajmy o jego skórę. Stosujmy specjalne kremy z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy przebywają na dworze i starajmy się, by znajdowały się w cieniu. Uważajmy także na skórę na nosie czworonogów- to miejsce także warto posmarować preparatem ochronnym.

Jeśli u swojego psa potrzebujesz zastosować kaganiec, bardzo ważne jest, by był to kaganiec fizjologiczny, czyli taki, który umożliwia zianie. Tylko w ten sposób pies jest w stanie ochładzać swój organizm. Kagańce diagnostyczne nie pozwalają zwierzęciu na otwarcie pyska i można zakładać je jedynie na krótko np. w gabinecie weterynaryjnym. W przeciwnym razie łatwo może dojść do przegrzania czworonoga, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.

Podczas upałów zwierzęta- podobnie jak ludzie- mogą mieć słabszy apetyt. To naturalne i jeśli niechęć do jedzenia nie przedłuża się, zwierzę pije i nie wykazuje dodatkowych objawów, nie ma powodów do niepokoju. Ważne, aby podawać posiłki o wyznaczonych porach i pilnować ich świeżości. W wysokich temperaturach pozostawione w misce jedzenie szybko może się zepsuć. Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil otrzymał więcej płynów, zastosuj mokre pokarmy, które zawierają około 80% wody.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres