pies-wrzody

Dolegliwości wrzodowe u psów

Długotrwały stres, spowodowany wielogodzinnym samotnym przebywaniem pupila w domu, podawanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, skutecznych u ludzi, ale nienadających się dla zwierząt to przyczyny wrzodów żołądka, które coraz częściej wykrywa się u naszych psów.

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego już u młodych ludzi sprzyjają nieregularne posiłki, spożywane w pośpiechu, w połączeniu z dużą porcją stresu. Czy z takich samych powodów tworzą się one u naszych czworonożnych przyjaciół? O przyczynach choroby wrzodowej u psów i metodach jej leczenia, rozmawiamy z dr. hab. Krzysztofem Kubiakiem z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Portal Pies: Od lekarzy weterynarii kilka razy słyszałem, że nasze psy coraz częściej cierpią na wrzody żołądka. Rzeczywiście jest coraz gorzej?
Krzysztof Kubiak: Ta choroba daje się psom we znaki od dawna, ale wykrywamy ją częściej, gdyż możliwości diagnostyczne są coraz lepsze. Nowoczesnym sprzętem do badań endoskopowych dysponują cztery ośrodki akademickie, ale też coraz więcej prywatnych klinik weterynaryjnych w całej Polsce. Zajmuję się tymi badaniami prawie dwadzieścia lat i pamiętam, że kiedyś w naszej katedrze wykonywano pojedyncze endoskopie, czasem jedną na miesiąc, a teraz nawet kilka dziennie. A więc badanie stało się dość powszechne, standardowe.
PP: Czyli im więcej badań, tym więcej wykrywanych schorzeń?
KK: Tak, ale statystyka chorób żołądka jest cały czas podobna. Najczęstsze są stany zapalne, w drugiej kolejności połknięte przez psy ciała obce, potem wrzody, a następnie choroby nowotworowe.
PP: Jakiej części psiej populacji to dotyczy?
KK: Z moich obserwacji wynika, że jest to nieduży odsetek, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie choroby.
PP: U ludzi choroba wrzodowa daje wyjątkowo kłopotliwe objawy. A po czym właściciel psa może nabrać podejrzeń, że dolega ona jego zwierzęciu?
KK: Objawy są mało charakterystyczne. Najważniejsze symptomy to: zmienny apetyt, postępująca utrata masy ciała, spadek kondycji, posmutnienie i wymioty. Wrzody tworzą się zwykle w części odźwiernikowej żołądka i na krzywiźnie mniejszej – to okolica szczególnie narażona na takie problemy.
PP: Wymioty towarzyszą wielu chorobom. Jak poznać, że świadczą właśnie o wrzodach?
KK: Obecność w nich świeżej krwi albo takiej, która przypomina fusy po kawie, względnie skrzepy krwi, stanowi bezwzględne wskazanie do badań endoskopowych. I wówczas często stwierdzamy duże wrzody. Oczywiście po wcześniejszym przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, badania klinicznego i dodatkowych badań laboratoryjnych.
PP: Czy chorobę wrzodową można zdiagnozować bez wykonania gastroskopii? Pytam, bo nie wszystkie lecznice dysponują taką aparaturą.
KK: Jest to trudne, tymczasem badanie endoskopowe nie zostawia żadnych wątpliwości. W dodatku oprócz tego, że możemy obejrzeć wnętrze narządu, jest to dodatkowa możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Bo owrzodzenia mogą się utworzyć również w żołądku, w którym rozwija się choroba nowotworowa – rozpadający się nowotwór powoduje czasami powstanie niszy wrzodowej.
PP: Do takiej diagnostyki trzeba zapewne psiego pacjenta specjalnie przygotować?
KK: Przed badaniem najważniejsza jest 24-godzinna głodówka, a sześć godzin przed nim nie dajemy psu już żadnych płynów. Ponieważ endoskop wkładamy do przewodu pokarmowego przez jamę ustną, musimy pacjenta znieczulić. Z narkozy pies wybudza się w ciągu godziny po badaniu, czasem podajemy specjalne leki, by pomóc mu wrócić do formy. Ale dzięki zabiegowi mamy dokładny obraz tego, co się dzieje.
PP: Jakie są konsekwencje nieleczenia wrzodów?
KK: W skrajnych przypadkach może dojść nawet do perforacji ścianek żołądka, a to prosta droga do wstrząsu, zapalenia otrzewnej i w konsekwencji do śmierci. Jednakże wrzody olbrzymie, które mogą do tego prowadzić, występują stosunkowo rzadko. Najczęstsze są drobne owrzodzenia błony śluzowej.
PP: Jakie są koszty leczenia tej choroby?
KK: Leki nie są drogie. Cała kuracja to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z kolei pełna diagnostyka endoskopowa łącznie z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, w naszej klinice, zamyka się w 300 złotych. Wyjaśnijmy, że zabieg przeprowadza się zespołowo: jedna osoba obsługuje endoskop, druga pomaga przy pobieraniu wycinków błony śluzowej, a trzecia kontroluje znieczulenie pacjenta.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Usunięcie kamienia nazębnego

Usunięcie kamienia nazębnego przypomina wielkie sprzątanie. Ale to nie zagwarantuje, że znów nie zrobi się kamień, jeśli nie nauczymy się dbać o zęby

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

RASY PSÓW

Japoński chin
Bichon havanais – hawańczyk
Hokkaido
Chart polski
Posokowiec hanowerski
Appenzeller
Owczarek niemiecki
Grand basset griffon vendeen
Irlandzki spaniel wodny
Grupa 1 FCI: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres