Przyzwyczajanie psa do kagańca

Przyzwyczajanie psa do kagańca

 1. Pies nie zgadza się na kaganiec, opiekunka się niecierpliwi i zakładanie go powoduje coraz dłuższe zmagania. To utrwala niechęć psa do tego przedmiotu.
 2. Lepiej zacząć „na luzie”. Najpierw pozwolić psu spokojnie obejrzeć i obwąchać kaganiec.
 3. Smakołyk trzymany przed kagańcem zachęca psa do wyciągnięcia pyska w stronę tego uprzykrzonego sprzętu. Opiekunka chwali i nagradza taką gotowość do współpracy.
 4. Teraz smakołyk zostaje umieszczony w środku. Kaganiec metalowy lub plastikowy można zamiast tego posmarować wewnątrz np. sosem z ulubionej mokrej karmy.
 5. Smakowita pokusa sprawia, że pies chętnie wsuwa pysk w kaganiec po swoją nagrodę. Ten etap dobrze jest powtórzyć kilka razy.
 6. Opiekunka chwali psa, drapie go za uszami i w trakcie tych przyjemności zapina pasek kagańca.
 7. „Dobry pies!” – słyszy zwierzak, jest głaskany i poklepywany. Może też dostać smakołyk przez otwory w kagańcu.
 8. Po chwili opiekunka zdejmuje kaganiec, ZANIM pies spróbuje pozbyć się go. Chodzi o skojarzenie, że spokojne tolerowanie kagańca opłaca się psu, bo wkrótce zostanie od niego uwolniony.
 9. Aby odwrócić uwagę psa od kagańca, opiekunka używa znanego mu hasła „na spacerek” i koncentruje uwagę zwierzaka na ulubionej piłce.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Dobierz kaganiec właściwie. Na badania w lecznicy weterynaryjnej może być bardziej zabudowany. Na spacer obszerniejszy, z dobrą wentylacją i umożliwiający swobodne ziajanie.
 • Nie zdejmuj kagańca wtedy, gdy pies próbuje go ściągnąć, bo utrwalisz skojarzenie, że powinien z nim walczyć, a wkrótce zostanie od kagańca uwolniony.
 • Gdy pies próbuje pozbyć się kagańca, odwróć jego uwagę (np. klaśnięciem, gwizdnięciem) i powiedz zdecydowanie, ale spokojnie: „NIE”. Zawsze pochwal go z uznaniem natychmiast, gdy tylko się uspokoi.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres