nauka-nie-ganiania-rowerzystow

Nauka nieścigania rowerzystów

Z tego artykułu dowiesz się jak nauczyć psa, żeby nie szczekał i nie gonił rowerzystów, rolkarzy i innych aktywnych osób napotkanych podczas spaceru.

 1. Codzienny spacer po osiedlowych terenach rekreacyjnych. Puszczony luzem pies jest zajęty swoimi sprawami, a opiekunka myśli o swoich. Nie zauważa, że nadciągają kłopoty…
 2. No i nadeszły. „Jaki wspaniały pościg! – cieszy się pies. – To świetnie, bo spacer był już taki nudny”. Rowerzyście pozostaje liczyć na swoją kondycję. Opiekunka natomiast może się spodziewać nieprzyjemnych uwag na temat wychowania psa.
 3. Aby uniknąć konfliktowej sytuacji, następnym razem opiekunka, widząc rowerzystę, już wcześniej przypięła smycz. „Idziemy” – mówi i sprowadza psa z drogi, omijając rower szerokim łukiem.
 4. Smakołyki w ręku pani całkowicie zajmują uwagę psa. Zwierzak nawet nie dostrzega, że rowerzysta zaraz będzie przejeżdżał tuż obok.
 5. „Dobry pies!” – chwali opiekunka. Pies myśli: „Hm… tyle uznania i smakołyków za to, że stoję. Kiedy gonię tego stwora na kółkach – nikt nie chwali. To może nie warto?”
 6. Innym razem, widząc, że rowerzysta nie będzie przejeżdżał w pobliżu, opiekunka daje psu okazję do opanowania chęci pościgu. Mówi: „Nie zaczepiaj”.
 7. Rowerzysta został poproszony o pomoc w ćwiczeniach i pies może dokładnie obejrzeć pojazd. Opiekunka mówi do psiaka spokojnym, odprężonym tonem, aby upewnić go, że wszystko jest w porządku.
 8. Pies wykonuje kilka ćwiczeń, podczas gdy rowerzysta stoi obok. Najpierw są to ćwiczenia proste i najbardziej lubiane, później trudniejsze.
 9. Teraz rowerzysta powoli rusza i jeździ w pobliżu ćwiczącego psa. Opiekunka wciąż chwali zwierzaka za koncentrację i opanowanie.

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Od pierwszych spacerów przyzwyczajaj psa do obecności rowerzystów (oraz jeżdżących na rolkach i deskach, biegaczy itp.).
 • Zapewnij psu możliwość ciekawych zajęć i porządnego wybiegania się. Wtedy pogoń za rowerem nie będzie tak wyczekiwaną, bo jedyną, atrakcją.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Zapisz

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies biegający po łące
Zdrowie

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres