polecenie-do-mnie-do-nogi

Polecenia: „do mnie” i „do nogi”

 1. Powiedz: „Do mnie” i jednocześnie klepnij obiema dłońmi o uda z przodu. Ten gest będzie dodatkowym sygnałem wzrokowym.
 2. Aby dla psa było oczywiste, że warto podejść, pokaż mu w wyciągniętej ręce smakołyk.
 3. Teraz dłoń ze smakołykiem trzymaj tuż przed sobą. Piesek, podążając za nim ustawia się na wprost, blisko opiekunki.
 4. Następnie rękę ze smakołykiem podnieś trochę wyżej, wciąż trzymając ją tuż przed sobą. Początkowo psiaczek może podskakiwać, aby dosięgnąć kąska, ale nie karć go ani nie zmieniaj położenia ręki.
 5. Po chwili piesek przypomina sobie, że smakołyk nad głową oznacza przecież siadanie. Siada więc przed opiekunką, prawie dotykając jej nosem, a przednimi łapkami jej stóp.
 6. I oto chodziło! „Dobry pies!”- pochwała i nagroda sygnalizują szczeniakowi, że jest to właściwa pozycja oczekiwana po poleceniu: „Do mnie”.
 7. Przychodzenia do nogi najłatwiej będzie nauczyć, zaczynając właśnie z tej pozycji. Powiedz: „Do nogi” (lub „Noga”). Dodatkowy sygnał to zamaszyste klepnięcie ręką z lewej strony po udzie. Smakołykiem w prawej dłoni skieruj pieska trochę na prawo…
 8. …i poprowadź blisko z prawej strony…
 9. …a potem za sobą, przekładając smakołyk do lewej ręki. Ponieważ psiak jest nieduży, opiekunka schyla się, aby kąskiem trzymanym powyżej jego głowy nie prowokować go do podskakiwania.
 10. Ważne, by po przełożeniu smakołyka do lewej dłoni prawą pozostawić nieruchomą. Jeśli opuścisz prawą rękę, pies zwróci uwagę na ten szybszy ruch, a ponieważ wciąż pachnie ona smakołykiem, nie będzie pewien, za którą pokusą ma podążać.
 11. Gdy piesek z lewej strony wysunie się mniej więcej połową swojej długości przed twoje stopy, podnieś smakołyk trochę wyżej.
 12. Ten gest sugeruje psu, że powinien usiąść. Tu opiekunka odsunęła rękę za bardzo na lewo, więc psiaczek usiądzie za daleko z boku.
 13. Tak jest dobrze! Ręka trzymana blisko siebie i piesek szykuje się, aby usiąść tuż przy nodze.
 14. „Dobry pies!” – polecenie „Do nogi” wykorzystane! Smakowity kąsek przed nosem przypomina psiakowi, że powinien pozostać w tej pozycji.
 15. Gdy pies już właściwie skojarzy komendę, stopniowo zwiększaj dystans. Dla urozmaicenia przywołuj go z zostawania na „siad”, „leżeć” lub „stój” albo ze swobodnego biegania.
 16. Piesek opanował nowe ćwiczenie i smakołyki nie są już potrzebne. Jednak nie zapominaj o pochwaleniu go. To jest dobra pozycja wyjściowa do powtórzenia innych ćwiczeń: chodzenia przy nodze, zostawania, aportowania.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Każde z tych ćwiczeń składa się jakby z dwóch części: przychodzenia i siadania. Jednak nie mów: „siad”, a tylko naprowadź psa odpowiednim ruchem ręki ze smakołykiem. Ten dodatkowy gest wkrótce nie będzie potrzebny, pies zacznie wykonywać całe ćwiczenie na pojedynczą komendę lub pierwszy sygnał optyczny.

Tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres