nauka-chodzenia-przy-nodze

Nauka chodzenia przy nodze

Ćwiczenie wygląda może mało efektownie: pies idzie sobie obok opiekuna, i już. Ale to nie takie proste. Na polecenie: równaj (można wybrać inne, ale już zawsze trzeba się go trzymać) pies ma iść przy lewej nodze przewodnika, skoncentrowany na nim całkowicie. Nie może się zatrzymać, wąchać różnych kuszących miejsc, odchodzić na boki, załatwiać się, plątać pod nogami. Zadanie to wymaga od psa dużo uwagi, ale jest bardzo przydatne, gdy idąc, trzeba mieć go wciąż na oku i pod ręką.

 1. Pozycja wyjściowa. Pies z lewej strony, smycz luźna. Przednie łapy w jednej linii z Twoimi stopami. Smakołyk trzymaj w prawej ręce, tak by zwierzak nie mógł go dotknąć. Powiedz „równaj” i idź energicznie.
 2. Zaciekawiony pies robi 2-3 kroki we właściwej pozycji przy nodze. Natychmiast go pochwal. Nie zatrzymuj się i nie dawaj smakołyka, tylko głosem wyraź entuzjazm. Nie zmieniaj położenia ręki ze smakołykiem. Skoncentrowany na nim, łatwo utrzyma pozycję przy nodze w marszu.
 3. Coś zainteresowało psa i chce to sprawdzić. Opiekunka przyciąga go smyczą, ale on nie reaguje – nie pamięta, o co chodziło. Siłowanie się nie ma sensu – trzeba zareagować wcześniej.
 4. Gdy pies przestaje uważać, zostaje z tyłu, wyprzedza lub odchodzi na bok, natychmiast wydaj polecenie „równaj” i energicznie skręć w prawo.
 5. Jednocześnie lewą ręką klepnij się po udzie. Zwróci to uwagę psa, a smakołyk zaprowadzi go na właściwe miejsce przy nodze.
 6. Gdy poprawi swoja pozycję, pochwal go, idąc dalej. Smycz była luźna. Chodziło o utrzymanie koncentracji psa na tobie.
 7. Pies znowu nie uważał, a opiekunka akurat chciała skręcić w lewo. Zanim zmienisz kierunek, wydaj polecenie „równaj” i upewnij się, że pies jest skoncentrowany i we właściwej pozycji.
 8. Skręcając, znajdź psu drogę prawą nogą. Skoncentrowany na smakołyku odruchowo zwolni. Po udanej zmianie kierunku pochwal go głosem.
 9. Zaczynając zwrot w tył, wydaj polecenie „równaj” i poprowadź go smakołykiem trochę do przodu i w prawo.
 10. Opiekunka robi zwrot do tyłu, obracając się w miejscu w lewo, a pies obchodzi go po łuku. Smycz pozostaje luźna.
 11. Smakołyk wskazuje miejsce, gdzie pies powinien się znaleźć po zwrocie. To było trudne, ale udało się. Zasłużył na pochwałę.
 12. Pies jest skoncentrowany na ćwiczeniu, możesz przejść do następnego etapu. Idąc, upuść smycz na ziemię. Zdążysz ją przydepnąć i chwycić, aby zachować kontrolę nad psem. Gdy przestaje uważać, powtórz „równaj” i klepnij lewą dłonią w udo. Smakołyk na razie ukryty za plecami. Pochwal psa, gdy ponownie skupi uwagę na tobie.11. Smakołyk wskazuje miejsce, gdzie pies powinien się znaleźć po zwrocie. To było trudne, ale udało się. Zasłużył na pochwałę.
 13. Nastąpił moment, gdy można odpiąć smycz. Pies idzie przy nodze, skoncentrowany i radośnie oczekujący na dalsze polecenia.

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Chodzenie przy nodze jest jednym z trudniejszych podstawowych ćwiczeń i wymaga najwięcej czasu. Bądź cierpliwy. Tu nic się nie da zrobić „na skróty”.
 • Na początku najlepiej często zmieniać kierunek marszu (np. 4 kroki, zwrot w lewo, 5 kroków, zwrot w tył, 3 kroki, zwrot w prawo), by utrzymać uwagę psa.
 • By pies się nie znudził, ćwicz często, ale w króciutkich sesjach: 2-3 zwroty i przerwa (zabawa albo odpoczynek), potem 4-5 i stopniowo coraz więcej.

Jak już opanujesz te umiejętności sprawdź dodatkowe ćwiczenia przy nodze.

Tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Dzieci bawiące się z psem
Zachowanie

A ja mam psa! O dzieciach i psach

Zanim rodzice zadadzą sobie pytanie, czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, powinni zastanowić się, czy sami są gotowi na zwierzę

RASY PSÓW

Basset bretoński
Norwich terrier
Springer spaniel
Chart hiszpański – galgo
Barbet
Kooikerhondje
Wyżeł weimarski
Grupa 5 FCI: Szpice i psy w typie pierwotnym
Mały münsterländer
Ogar polski

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres