nauka-zostawania-na-miejscu

Nauka zostawania na miejscu

 1. Pozycja wyjściowa: w lewej ręce luźna smycz, smakołyki w kieszeniach.
 2. Powiedz: „zostań”, a następnie zajdź psu drogę prawą nogą. Jednocześnie prawą dłonią pokaż taki gest, który będzie dodatkowym sygnałem dla psa.
 3. Stój przez chwilę w tej pozycji. Pokazuj sygnał prawą dłonią. Nie wykonuj żadnych innych gestów (będą niepotrzebnie rozpraszały psa).
 4. Wróć do pozycji wyjściowej (fot.1), tą samą drogą, poprzedzając swój ruch poleceniem: „zostań”. Mówisz: „Dobry pies!”, dajesz mu nagrodę, a on siedzi dalej. Zwolnisz go na przerwę chwilę potem.
 5. 5. Po kilku powtórzeniach z pozycji jak na fot. 3 powiedz: „zostań” i zrób jeden krok do tyłu.
 6. Pies jest skoncentrowany i siedzi spokojnie. Opiekunka cofa się coraz dalej. Trzeba pamiętać, aby nie pociągnąć za smycz.
 7. Od tego etapu, wracając, obejdź psa dookoła. Zacznij z pozycji tuż przed nim, potem z odległości jednego kroku i stopniowo z coraz większej.
 8. Gdy opiekunka znalazła się z tyłu za psem, on próbował wstać i odwrócić się, aby dalej ją obserwować. Drapanie za uchem (lewą ręką) sprawiło, że przestał się wiercić i można dokończyć ćwiczenie. „Dobrze! Dobry pies!”.
 9. Teraz, gdy cofniesz się na długość smyczy, upuść ją na ziemię. Zdążysz ją przydepnąć i chwycić, gdyby coś odwróciło uwagę psa.
 10. W niewielkiej odległości pies zostaje już bez problemów, opiekunka odchodzi więc stopniowo coraz dalej.
 11. Zaczyna też ćwiczyć polecenie „zostań” z leżącym psem.
 12. Zostawanie w pozycji „stój” jest dla psa jeszcze trudniejsze. W miarę postępów można cofać się bez trzymania smyczy.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Na początku nauki, zanim rozpoczniesz powrót do pozycji wyjściowej, za każdym razem powiedz: „Zostań”, patrząc na psa. To ułatwi mu spokojne oczekiwanie.
 • Widząc, że opiekun oddala się odwrócony do psa plecami, zwierzak będzie chciał za nim podążyć. Dlatego zacznij naukę tak, jak pokazaliśmy. Gdy pies już opanuje to polecenie, możesz odchodzić od niego w dowolny sposób, w różnych kierunkach, a także odbiegać.

Zapisz

Zapisz

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Nie przegap nowych porad!

Wyślemy Ci email z nowymi artykułami.

Popularne

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Mata węchowa dla psa

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach.

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres