Field-spaniel

Field spaniel

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa:
8 FCI (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 2 (płochacze). Obowiązują próby pracy
Wrażenie ogólne: harmonijnie zbudowany spaniel myśliwski o szlachetnym wyglądzie
Wysokość: około 46 cm
Waga: 18–25 kg
Głowa: pięknie rzeźbiona, wąska, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop umiarkowany, kufa długa, nie spiczasta, ale i nie całkiem kanciasta
Oczy: ciemnoorzechowe, w kształcie migdała, o dobrze przylegających powiekach
Uszy: nisko osadzone, średniej długości, obficie owłosione
Ogon: nisko osadzony i noszony
Szata: sierść prosta, jedwabista, lśniąca
Umaszczenie: wątrobiane lub czarne, może być też podpalane i przesiane; niedopuszczalne łaciate

SZCZYPTA HISTORII
Rasy powstały dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to psy zaczęto hodować nie tylko do pracy, ale także do wystawiania, i opracowano wzorce, według których je kształtowano. W przypadku dzisiejszych field spanieli modelowe stały się psy hodowane przez Williama Footmana; według ówczesnych opisów pochodziły one z kojarzeń dużych cockerów z niskimi, krótkonogimi sussex spanielami, a charakteryzowały się wydłużonym tułowiem i  jednolitym umaszczeniem, czarnym lub wątrobianym. Pod nazwą „field spaniel” wystawiano je już w latach siedemdziesiątych XIX wieku i wtedy właśnie zdobyły uznanie myśliwych i wystawców w USA.
W hodowli „na wystawy” często dochodziło do przejaskrawień pewnych cech, uznanych przez wystawców za atrakcyjne wizualnie. Tak stało się w przypadku field spanieli – wygrywały psy ciężkie, jak najdłuższe i najbardziej krótkonogie; aby uzyskać taką budowę, kojarzono je nie tylko z sussex spanielami, ale nawet i z bassetami, a championy z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku wyglądały jak ogromne, niezgrabne jamniki. Powstałe w 1923 roku Field Spaniel Society na próżno nawoływało do utrzymania typu psa zdolnego do całodziennego polowania. Moda, jak wiadomo, bywa kapryśna i zmienna – wychwalane pod niebiosa psy, obiektywnie rzecz biorąc niezgrabne i niefunkcjonalne, nagle przestały się podobać, wystawcy przerzucili swe zainteresowanie na inne rasy spanieli, a fieldy pozostały tylko z garstką wytrwałych hodowców.
Dzisiejsze wystawowe field spaniele pochodzą bez wyjątku od czterech egzemplarzy z hodowli Mittina pani Ann Jones, która co najmniej dwukrotnie kojarzyła swoje suki z wybitnym wówczas championem springer spanielem, zarówno po to, by poszerzyć pulę genową, jak i w celu przywrócenia psom sprawności użytkowej. Te kojarzenia wprowadziły także dopuszczalną dzisiaj, choć rzadko występującą, maść przesianą.
Field spaniele nigdy nie odzyskały w Wielkiej Brytanii dawnej popularności, a od kilku lat znajdują się na liście ras zagrożonych (tylko 46 nowych rejestracji w 2015 roku). Lepiej przedstawia się sytuacja w USA, gdzie ich liczbę ocenia się na ponad dwa tysiące. W Europie występują rzadko lub są wręcz nieznane. Poza osobnikami w typie wystawowym, hodowane są psy użytkowe, które mają wygląd „pracujących spanieli”, z mniej szlachetną głową i skromną sierścią. Na Wyspach psy takie, stanowiące własność łowczych i strażników leśnych, wystawiane są w specjalnej klasie „Gamekeepers”.
W Polsce nie ma jeszcze hodowli field spanieli, zarejestrowane są jedynie trzy egzemplarze (dwa psy i suka). Wszystkie pochodzą ze szwedzkiej hodowli Winterbourne i są bardzo utytułowane. Psy tej rasy nie są łatwe w hodowli, niezbyt chętnie się rozmnażają, a szczenięta są na ogół wymieniane pomiędzy hodowcami, toteż zainteresowani zakupem takiego psa muszą czekać na niego nawet kilka lat.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies biegający po łące
Zdrowie

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres