dlczego-pies-depcze-i-drapie

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi. Dlaczego tak robią? Czy to „pozarozumowy” instynkt, czy świadomy zabieg? W przypadku kręcenia się w kółku, jest to pradawny atawizm.

Psowate mościły sobie wygodne posłanie w śniegu lub wysokiej trawie – w tym drugim przypadku wydeptywanie służyło również wypłoszeniu węży lub innych groźnych stworzeń. Powtarzalny, kolisty ruch ma również kojący wpływ na psychikę zwierzęcia, podobnie jak kołysanie na samopoczucie niemowlęcia. Psy także zaznaczają w ten sposób własny teren, ponieważ pocą się przez podeszwy łap i zostawiają w legowisku swój zapach.

Co ciekawe, w naturze psowate wykopują dołki, aby – w zależności od temperatury – schłodzić się lub ogrzać. Chłodna, rozkopana ziemia przynosi ulgę latem, a płytka jama, w której można się zwinąć w ciasny kłębek chroni przed chłodem zimy.

Podobnie ma się z drapaniem powierzchni: dywanu, legowiska, a nawet paneli, choć w ten sposób czworonogi wydrapują nie tylko niewidzialny dołek. Psy, podobnie jak koty – choć oczywiście w znacznie mniejszym stopniu – również muszą ścierać pazury. Jeśli nie mają do tego okazji na dworze, będą chciały pomóc sobie w domu. Dlatego ważne jest kontrolowanie długości pazurów u naszych pupili, gdyż za długie pazury mogą sprawiać ból i utrudniać chodzenie.

Obydwu atawizmów nie ma potrzeby ani sensu oduczać, chyba że pies rzeczywiście bardzo niszczy podłogę drapaniem. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy nie ma problemów behawioralnych, np. nie cierpi na lęk separacyjny albo „nerwicę natręctw” wywołaną samotnością czy bólem, na który próbuje zwrócić naszą uwagę.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres