Mastif angielski

Mastif angielski

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 2 FCI (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy w typie mastifa)
Wzrost: 66 cm u suk, minimum 70 cm u psów
Waga: około 75 kg (suka) i około 100 kg (pies)
Sierść: krótka i ściśle przylegająca do ciała, niezbyt cienka na ramionach, szyi i grzbiecie
Umaszczenie: płowo-morelowe (apricot), płowe lub płowoszarobrązowe. Maska, czyli pysk, uszy i nos, zawsze musi być czarno obwiedzione, najwięcej koloru czarnego jest przy oczodołach
Uszy: małe, delikatne w dotyku, daleko od siebie osadzone, umieszczone na brzegach czaszki w ten sposób, że przedłużają poprzeczny kontur głowy. W spoczynku przylegają płasko do policzków.

Mastif angielski – szczypta historii

Molosy są bohaterami wielu opowieści. Herodot opowiada o “bardzo dużych psach”, które ofiarowano w prezencie królowi Persów w 550 r.p.n.e. Psy te wzgardziły drapieżnikami, z którymi miały walczyć, woląc zaatakować słonia. Dogi polujące na drapieżniki widzimy również na asyryjskich płaskorzeźbach z 650 r.p.n.e. Bezspornie należą one do tej samej rodziny co mastify. Wiemy nawet, jakie miały imiona: Nie wahaj się, Ruszaj szczękami, Likwidujący Niegodziwców. Najprawdopodobniej chodzi tu o przodków mastifa. Można podejrzewać, że psy te zostały przywiezione z Azji do Europy przez Fenicjan w trakcie ich licznych podróży. Na Wyspy Brytyjskie dostały się prawdopodobnie z rzymskimi legionami. Juliusz Cezar był pod ich wrażeniem i zabrał kilka z nich do Rzymu, aby uatrakcyjniły słynne zawody cyrkowe. W czasach nowożytnych pierwsze pisemne wzmianki o tej rasie pochodzą z 1251 roku z Anglii. Tamw roku 1272 przyjęto tzw. prawa leśne, które przewidywały między innymi obcięcie trzech palców u jednej z łap mastifa przekraczającego określone wymiary. Takie okaleczenie miało uniemożliwić zbyt dużym psom ucieczkę lub polowanie na własny rachunek. W XVI wieku, za panowania Elżbiety I, rasa ta słynęła z walk z niedźwiedziami (które w dużych ilościach sprowadzano z Rosji), oraz z bykami i lwami. To czasy świetności mastifa – był ozdobą dworu.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies biegający po łące
Zdrowie

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres