Yorkshire-terrier

Yorkshire terrier

DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 3 FCI (teriery).
Wzrost: około 20 cm (wzorzec go nie precyzuje).
Waga: do 3,5 kg.
Głowa: mózgoczaszka niewielka i płaska; kufa niezbyt długa; oczy średniej wielkości, ciemne, błyszczące, nie mogą być wyłupiaste; uzębienie kompletne, zgryz nożycowy.
Uszy: małe, stojące, w kształcie litery „V”, pokryte krótką sierścią w kolorze płowym.
Szata: na tułowiu jest średniej długości, prosta, lśniąca, delikatna i jedwabista; bardzo długa u nasady uszu i na kufie.
Umaszczenie: niebieskostalowe od potylicy po nasadę ogona; na klatce piersiowej włos jest intensywnie płowy i błyszczący, ciemniejszy u nasady, jaśniejszy na końcu. Na głowie złotopłowy, bez dodatku ciemnych włosów.

SZCZYPTA HISTORII:
Choć początków rasy nie trzeba szukać w starożytności, a zaledwie niespełna 200 lat, dziś nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób i z jakiego materiału wyjściowego korzystano. Hodowlę zapoczątkowano w hrabstwie Yorkshire, w środkowo-północnej Anglii. Najprawdopodobniej przodkami yorkshire terriera były przede wszystkim różne małe rasy terierów, a zwłaszcza skye terrier, manchester terroer, dandie dinmont terrier, black and tan toy terrier. Głównym przodkiem był szkocki clydesdale terrier, który zniknął zupełnie na początku XX wieku. Później w celu poprawienia jakości włosa najprawdopodobniej użyto innych ras, np. maltańczyka. Ważną datą w historii rasy jest rok 1861, kiedy na wystawie w Leeds zaprezentowano pieska w typie yorka występującego na ringu jako “miniaturowy terier”. Psem uznawanym powszechnie za prekursora rasy był urodzony w 1865 roku (żył 6 lat) Huddersfield Ben z hodowli Eastwooda, będący własnością M.A. Fostera. Pierwszy wpis do księgi rodowodowej nastąpił w 1874 roku, a w 1876 roku angielski Kennel Club uznał nazwę yorkshire terrier. Pierwszy wzorzec opracowano w 1898 roku i w tym samym roku powstał pierwszy klub rasy. Początki kariery yorka były raczej skromne: w latach 1920-30 notowano w Anglii 300-400 wpisów rocznie. Trzeba było czekać do lat 1950-60, by pies został zauważony przez szersze grono miłośników. W latach 80. i 90. popularność yorka rośnie. Rekordowa liczba szczeniąt zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w jednym roku to 25 665.

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies biegający po łące
Zdrowie

Kleszcz u psa! Co robić?

Kleszcz u psa to koszmar każdego opiekuna. Boimy się ich, gdyż przenoszą wiele różnych chorób.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres