odmrozenie-lap-u-psa

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Kiedy myślimy: „odmrożenie”, kojarzą nam się nieustraszeni polarnicy, którzy wejście na lodowy szczyt podczas burzy śnieżnej przypłacają utratą np. palców u stóp – na wskutek odmrożenia właśnie. Choć do wyziębień i odmrożeń u psów dochodzi raczej rzadko, już przy -15*C pies może poważnie ucierpieć, zwłaszcza gdy ma kontakt ze zmrożonym śniegiem.

Podobnie jak przy oparzeniach, również odmrożenia mają kilka stopni. I stopień odmrożenia objawia się przejściowym zaburzeniem krążenia krwi w skórze, która przybiera siny, blady lub sinoczerwony kolor, jest obrzęknięta, boli, piecze i swędzi.

Najbardziej narażone na odmrożenia I stopnia są psie łapy i poduszki łap (kiedy czworonóg chodzi po głębokim śniegu lub po lodzie bez butów), uszy, szyja (kiedy wiejski pies zimą przebywa na dworze w metalowej obroży na szyi), ale także jądra i penis.

Jak pomóc psiakowi, który zamiast łap ma cztery sople lodu?

  1. Przede wszystkim nie wkładajmy kończyn ani psa do gorącej wody, nie kładźmy zwierzęcia od razu przy kaloryferze czy kominku. To tylko pogorszy jego stan, a gwałtownie rozszerzające się naczynia krwionośne mogą popękać.
  2. Jeszcze na dworze „zlodowaciałe” łapy ogrzejmy w dłoniach, ale nie pocierajmy kończyn rękawicami czy śniegiem – możemy uszkodzić skórę i sprawić dotkliwy ból.
  3. W domu wstawmy psa do wanny i polewajmy jego łapy chłodną wodą, potem stopniowo zwiększajmy jej temperaturę do pokojowej i lekko ciepłej.
  4. Starannie osuszmy i delikatnie zawińmy jego łapy w miękką tkaninę lub bandaż.
  5. Poduszki łap, o ile nie są popękane, posmarujmy ochronną maścią, np. z wit. A, alantanem, balsamem Szostakowskiego. Jeśli pies ma ranne łapy, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.
  6. Pozwólmy psu leżeć i odpoczywać tyle, ile ma ochotę, aby nie obciążał obolałych kończyn.

Może się też zdarzyć, że dojdzie do poważnego wyziębienia całego organizmu u psa (np. kiedy zwierzak wpadnie do wody, bo załamie się pod nim lód). Szczególnie narażone na wyziębienie są szczenięta i stare czworonogi. Należy pamiętać, że jeśli temperatura ciała psa spadnie poniżej 20*C, następuje utrata świadomości i zgon.

  1. Zmarzniętego, trzęsącego się psa delikatnie wycieramy do sucha ręcznikiem i zawijamy w koc.
  2. Nie kładźmy go od razu w gorącym miejscu. Niech pupil „odtaje” w temperaturze pokojowej. Po pewnym czasie możemy przyłożyć do niego zawinięty w ręcznik termofor i położyć w ciepłym kącie.
  3. Termometrem sprawdzajmy, czy temperatura ciała psa wzrasta (prawidłowa wynosi ok. 38,5*C).
  4. Skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

Pamiętajmy też o tym, żeby zimą nie używać metalowych obroży, kagańców i kolczatek! Dotyk lodowatego metalu sprawia psu wielki ból. Istnieje też wiele dostępnych na rynku preparatów ochronnych do stosowania zimą na opuszki psich łap.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Czytanie etykiet pokarmów gotowych

Na sklepowych półkach znajduje się ogromny wybór różnego rodzaju pokarmów gotowych. Znajdziemy produkty wielu marek dla psów i kotów.

Pies na plaży
Zdrowie

Pies na wakacjach – choroba lokomocyjna

Wakacje to czas błogiego odpoczynku i letnich wyjazdów. Coraz więcej opiekunów zabiera na urlop również swojego pupila. Niestety, dla części czworonogów podróż samochodem nie należy

RASY PSÓW

Basset hound
Gończy berneński
Owczarek środkowoazjatycki
Chart arabski – sloughi
Gończy polski
Griffon Nivernais
Jack russell terrier
Islandzki szpic pasterski
Sarplaninac
Kelpie

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres