Skrzydlaty pies prasłowian

Psy i wilki od zarania dziejów pojawiają się w mitach różnych narodów. Dobrze kojarzymy takie słynne zwierzęta jak greckiego Cerbera czy legendarną rzymską Wilczycę, która wykarmiła Remusa i Romulusa. Również na naszej szerokości geograficznej dawne ludy wierzyły w potężne psie bóstwa.

Na początku naszej ery w wierzeniach pradawnych Słowian pojawił się Siemargł. Wyobrażany był jako wielki skrzydlaty pies. Prawdopodobnie ta istota „przybyła” z Iranu, gdzie ważnym zwierzęcym bóstwem był Simorg, pół-pies pół-ptak opiekujący się roślinami. Również Siemargł związany był z życiodajnym światem roślin i pilnował porządku wegetacji zbóż (najcenniejszego pokarmu dawnych Słowian).

Także samo jego imię, stworzone z połączenia dwóch pradawnych słów, wskazuje na jego opiekuńczy charakter. „Siem” oznaczało „rodzinę”, a „reż” – „żyto”. Niektórzy badacze spierają się, czy Siemargł był niezależnym bóstwem, czy demonem, ponieważ te ostatnie najczęściej przyjmowały postać zwierzęcą. W średniowiecznej Rusi Siemargł „wyewoluował” w Paskudzia – skrzydlatego psa, najwyższego strażnika mitycznego drzewa życia.

Paskudź był bardzo popularnym motywem zdobniczym. Co ciekawe, w mitologii Słowian nie występują żadne złowrogie bóstwo czy demon o wyglądzie psa. Znaczy to, że te czworonogi zawsze kojarzyły się pozytywnie i były cenione jako wierni stróże dobytku. Złą famę od zawsze miały wilki, ale to już inna historia…

O AUTORZE

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

Foxhound angielski
Saarlooswolfhond
Wetterhoun
Field spaniel
Elkhund szary
Lakeland terrier
Grand basset griffon vendeen
Łajka jakucka

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres