wtorek, 20 lutego 2018

15. Warszawskie Targi Sztuki

17 października 2017 11:15 Zostaw komentarz

15. Warszawskie Targi Sztuki

W połowie października Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniły się po brzegi sztuką, która udowadnia, że pies niezmiennie towarzyszy twórcom przez wieki.

Targi otwierały dwie wystawy: „Ślady istnienia. W hołdzie Magdalenie Abakanowicz”, oraz „Witkacy, 100 lat awangardy”.  Znakiem rozpoznawczym Magdaleny Abakanowicz pozostaną abakany, czyli ogromne, zwisające opończe ze splątanych nici, które uczyniła swoimi prywatnymi  sztandarami, a w których z czasem zobaczyła pułapkę. – Abakany przyniosły mi sławę światową, ale obciążyły, bo uprawianie tkactwa zamyka drzwi do świata sztuki – tłumaczyła.

Podczas targów w Warszawie zwiedzający mogli zobaczyć nie abakany, ale rzeźby wykonane z tkaniny. Ta technika, oraz koncentracja na fakturze pozwalała Magdalenie Abakanowicz  badać granice między tym co organiczne, a tym co nieorganiczne, odrzucać to co piękne i dekoracyjne by konfrontować z tym co prawdziwe.

Rzeźby Abakanowicz pokazano na tle portretów wykonanych przez Witkacego. Samego artystę, Józef Głogowski utrwalił na fotografii podczas spacerów z psami po Zakopanem:

20171014_150957

 

Ponad 60 wyselekcjonowanych przez organizatorów targów galerii oraz antykwariatów z całej Polski wystawiło swoje zbiory. Redakcja wybrała te z nich, dla których inspiracją był pies:

„Polowanie par force” I. Zygmuntowicz (pseudonim Czesława Wasilewskiego)

Galeria malarstwopolskie.pl, Warszawa

„Z. i jamniki”, Ewa Konieczna Pilachowska

Galeria Od Czasu Do Czasu/Gdynia

20171013_192931

rzeźba psa z brązu

Galeria Ezra Pro Arte/Warszawa

„Teatr codzienności” Katarzyna Karpowicz

Galeria Stalowa/Warszawa

 

marmurowa taca na wizytówki

Galeria 32/Warszawa

„Przed polowaniem z chartami”, Jan Perdzyński

Galeria malarstwopolskie.pl, Warszawa

„Park V”, Andrzej Podkański

101 Projekt Galeria Sztuki/Warszawa

„Rex”, Ewa Konieczna Pilachowska

Galeria Od Czasu Do Czasu/Gdynia

Bez tytułu, Joanna Jamielucha

Rynek Sztuki/Łódź

Atrakcją targów były warsztaty dla dzieci z plakacistą Andrzejem Pągowskim:

20171014_134415

Fot. Jowita Flankowska

Arkady Kubickiego, 13-15 października 2017

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

15. Warszawskie Targi Sztuki Reviewed by on . 15. Warszawskie Targi Sztuki W połowie października Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniły się po brzegi sztuką, która udowadnia, że pies ni 15. Warszawskie Targi Sztuki W połowie października Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniły się po brzegi sztuką, która udowadnia, że pies ni Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top