niedziela, 20 stycznia 2019

Sambo i Bodo – gwiazdy przedwojnia

8 czerwca 2018 06:48 Zostaw komentarz

Sambo i BodoSambo i Bodo – gwiazdy przedwojnia

Mimo groźnego wyglądu Sambo był poczciwym i łagodnym psem.

Eugeniusz Bodo był zapewne najsłynniejszym przedwojennym polskim aktorem, piosenkarzem i artystą kabaretowym. W jego repertuarze znajdowały się takie słynne szlagiery jak: „Już taki jestem, zimny drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Ach, śpij, kochanie”. Występował w najsłynniejszych warszawskich kabaretach i grał w lubianych do dziś filmach, m.in. „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Książątko”. Najprawdopodobniej w 1931 roku aktor dostał od matki doga arlekina imieniem Sambo. Łaciaty olbrzym o różnobarwnych tęczówkach szybko zaczął być tak samo rozpoznawalny, jak jego pan. Sambo miał wstęp do wszystkich restauracji i kawiarni, a zdumionym gościom odwiedzającym dom gwiazdy Bodo tłumaczył, że jego pies gryzie wyłącznie… gospodarzy.  Często towarzyszył swemu panu w przejażdżkach samochodem, ale nie lubił zostawać sam w pojeździe. Pewnego razu, gdy Bodo wyszedł z auta do sklepu Wedla, Sambo wyskoczył z auta i potężnymi susami zaczął biec za właścicielem. Kolejka pod sklepem był przerażona, ale Bodo zapewnił ludzi, że są bezpieczni, bowiem Sambo „zdążył już zjeść dwie osoby na śniadanie”.
Wspaniałą karierę aktora przerwała II wojna światowa. W 1943 roku Eugeniusz Bodo został zesłany do łagru, gdzie zmarł. Sambo pozostał w Warszawie u bliskich Eugeniusza, niestety zginął podczas Powstania Warszawskiego.

sambo_03Zdjęcie pochodzi ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej – Polona.pl

Sambo i Bodo – gwiazdy przedwojnia Reviewed by on . Sambo i Bodo – gwiazdy przedwojnia Mimo groźnego wyglądu Sambo był poczciwym i łagodnym psem. Eugeniusz Bodo był zapewne najsłynniejszym przedwojennym polskim a Sambo i Bodo – gwiazdy przedwojnia Mimo groźnego wyglądu Sambo był poczciwym i łagodnym psem. Eugeniusz Bodo był zapewne najsłynniejszym przedwojennym polskim a Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top