poniedziałek, 25 marca 2019

Rysunki psów spod ręki geniusza poezji

13 sierpnia 2018 06:34 1 komentarz

Rysunki psów spod ręki geniusza poezjiRysunki psów spod ręki geniusza poezji

Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy, tworzył w latach 40.-80. XIX wieku. Jego niełatwa w odbiorze, wyprzedzająca swą epokę poezja do dzisiaj czytana jest jako lektura szkolna (m. in. słynny wiersze „Bema pamięci żałobny rapsod” czy „Fortepian Szopena”). Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Norwid był również bardzo utalentowanym rysownikiem i malarzem.

Jako młodzieniec, Norwid mieszkał z rodziną w Warszawie. Razem ze starszym bratem uczęszczał do gimnazjum, lecz w piątej klasie przerwał naukę i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Lekcje rysunku i malarstwa pobierał u Jana Klemensa Minasowicza, znanego warszawskiego artysty. Uczył się także rzeźbienia. Norwid-plastyk najchętniej malował obrazy o  tematyce mitologicznej i biblijnej farbami olejnymi i akwarelami, lecz najsprawniej posługiwał się piórkiem i tuszem. Piórkiem szkicował m.in. psy. Niestety nie zawsze wiadomo, czy było to czworonogi bezpańskie, czy należące do jego znajomych. Poniżej przedstawiamy wybrane rysunki Norwida.
Rysunki psów spod ręki geniusza poezjiRysunek podpisany przez Norwida jako „Pies niemiec”. Ciekawe, czy był to pupil jakiegoś Niemca, czy ów piesek był… niemy? Data nieznana.

Pages →  1 2 3

Rysunki psów spod ręki geniusza poezji Reviewed by on . Rysunki psów spod ręki geniusza poezji Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy, tworzył w latach 40.-80. XIX wieku. Jego nieła Rysunki psów spod ręki geniusza poezji Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy, tworzył w latach 40.-80. XIX wieku. Jego nieła Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top