poniedziałek, 26 czerwca 2017

Jak nauczyć psa chodzić ładnie przy nodze?

This topic contains 8 replies, has 6 voices, and was last updated by Victoria Victoria 1 year, 3 months ago.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    samoyedspell
    samoyedspell
    Participant

Cześć, wczoraj pojechałam z moim psem do lasu i uczyłam go ładnie chodzić przy nodze na wystawy. Niestety, on wcale nie słuchał tylko ciągnął uparcie za smycz. O mało mi ręki nie urwał. Jedynie gdy chodził przy mojej nodze to gdy skróciłam smycz na strasznie krótką. A jak Wy skutecznie uczycie Wasze psy chodzić przy nodze, lub czy znacie jakieś sposoby na to?

ferdi106
    ferdi106
    Participant

Przez pewien czas często jeździliśmy z Fredem na wystawy. Gdy był on jeszcze malcem, też szarpał i gryzł smycz (jak to szczeniak) koniecznie chciał się przywitać ze wszystkimi i wszystkim, obwąchać lub obszczekać wszystko co się rusza i nie rusza 🙂 … Wtedy brałam ringówkę (krótka smycz na wystawy), uwiązywałam do niej Freda i ze smakołykiem przed nosem psa krążyłam z nim dookoła podwórka. Również dobrze szło nam z piłką :-). Chcę powiedzieć, że potrzebne jest coś, na co pies się „nakręca”, wtedy ma motywację do chodzenia przy nodze. Oczywiście to kolejny sposób, który sprawdził się na moim psie, a jego skuteczność nie jest zagwarantowana u innego czworonoga 😉 . Ale mimo to życzę Tobie i Darkenowi POWODZENIA! 😀

Victoria
    Victoria
    Participant

Właściwie chodzenie przy nodze a wystawianie na ringówce to dwie zupełnie różne sprawy, ale ok xD
    Chodzi o to, że pies ma biec obok nas kłusem – i tutaj Kryspina (jej, zapamiętałam xD) dobrze to tłumaczy. Musisz psa czymś zmotywować 🙂 No i wiadomo, że pies nie może podczas biegu się na Ciebie wciąż patrzyć i oczekiwać przysmaku, bo wtedy ma pokazać się w ruchu – a jak biegnie bokiem to nie o to chodzi 😛
    Inny sposób: jako, że ringówka jest zwykle cienka, to nie trzeba nią mocno szarpać, by psa sprawić dyskomfort. Więc biegaj z nim po prostu – a jak napnie smycz, zatrzymaj się od razu (lub nawet zrób z biegu krok w tył). Nie szarp ani nic nie mów, po prostu się zatrzymaj i po chwili dalej biegnijcie. Rób tak za każdym razem, wtedy szybko zrozumie, że nie może biegać jak mu się podoba, bo inaczej ringówka będzie go dusiła.

samoyedspell
    samoyedspell
    Participant

Aha, dawno byłam na wystawie więc zapomniałam, że ma się wtedy z psem biegać, a nie prowadzić przy nodzę. Akurat bieganie z Darkenem świetnie mi wychodzi 🙂 Wypróbowałam wasze metody – trochę zadziałały! Thanks 😉

ferdi106
    ferdi106
    Participant

Mój sposób ze smakołykiem, kończy się dopiero po zejściu z ringu, wtedy jeśli pies dobrze „kłusował” otrzymuję nagrodę, bo wie, że prawidłowo wykonał zadanie 🙂 . Smakołyk przed nosem był tylko na początku, potem znacznie dalej kufy, aż w końcu zaczęliśmy biegać bez smaka i to nauczyło Freda oczekiwania nagrody dopiero po dobrze wykonanej „pracy”. 😀

Huskylove
    Huskylove
    Participant

A ja jeszcze dodam, że zaczynaj naukę np. w ogrodzie przed domem, dopiero jak pies ładnie to opanuje, to możesz przenieść się np. do lasu, gdzie na psa działa o wiele więcej rozproszeń, nie dziwię się, że ciągnął na smyczy. Pamiętaj o małych kroczkach, stopniowaniu rozproszeń! Powodzenia! 🙂

N&D
    N&D
    Participant

Zgadzam się z @huskylove – w przydomowym ogrodzie (a jeżeli posiadasz warunki na ćwiczenia w domu, to może być również w domu) jest na pewno mniej rozproszeń niż w lasku pełnym zapachów 😉

michald
    Participant

jak ćwiczysz na wystawę to nie ćwiczymy dla utrudnienia ‚w lesie’ tylko raczej ja chodzę na plac zabaw dla dzieci, żeby było inne podłoże, i trochę ludzi obcych.
    Pozdrawiam
    Michał
    http://www.szkola-doberman.pl

Victoria
    Victoria
    Participant

Racja, Panie Michale 🙂 Psa warto przyzwyczajać do takich warunków, z jakimi będzie miał styczność na wystawie.
    ——–
    Tak tylko przy okazji wspomnę, że podoba mi się Pana szkoła 🙂

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.

scroll to top